Gorące Źródło i Jezioro Patelnia

W czerwcu 1886 roku trzęsienia ziemi wstrząsnęły obszarem Rotorua w Nowej Zelandii, a góra Tarawera wybuchła w największej erupcji wulkanu w Nowej Zelandii, tworząc tzw. "Jezioro Patelnia", jedno z największych gorących źródeł na świecie.

Katastrofa była ogromna - wioski zostały zniszczone, ponad sto osób zostało zabitych, a słynne Wyspy Różowe i wyspy Białe Tarasy zniknęły pod wodami jeziora Rotomahana. Zniszczenia spowodowały powstanie obszaru zwanego obecnie Dolina Szczeliny Wulkanicznej Waimangu i jednego z największych gorących źródeł na świecie.

Jezioro o nazwie Jezioro Patelnia (ang. Frying Pan) zajmuje powierzchnię 38 000 metrów kwadratowych w części krateru wulkanicznego. Płytkie wody osiągają średnio temperaturę 43 - 54 stopni Celsjusza. Większość jeziora ma tylko około 5,5 metra głębokości, ale przy otworach wentylacyjnych jego dno opada do 18 metrów.

Niektóre źródła twierdzą, że Jezioro Patelnia w Nowej Zelandii to największe gorące źródło na świecie, podczas gdy inne faworyzują Wrzące Jezioro na wyspie Dominica (Małe Antyle), gorące źródło Glenwood Springs w Kolorado czy Grand Prismatic Spring w Parku Narodowym Yellowstone.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy gorące źródło Patelnia jest największe, jednak na pewno robi ogromne wrażenie.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Frying Pan Lake
Waimangu, 3073
Nowa Zelandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.