Góra Mount Hood

Będąc jedną z najbardziej rozpoznawalnych gór na świecie, Mount Hood może być stosunkowo krótką wspinaczką, ale ochotnicy zdecydowanie powinni być przygotowani na spędzenie długiego dnia na górze z powodu ciężkiej pogody, która może się zdarzyć w dowolnym momencie, i aby uniknąć niebezpieczeństwa spadającego lodu i skał.

Wiele tras wspinaczkowych prowadzi do najwyższego punktu w Oregonie, który znajduje się na szczycie Mount Hood na wysokości 3,42 kilometrów nad poziomem morza. Większość z tych tras wymaga wspinania się ze sprzętem technicznym po skałach i lodzie, ale standardowa trasa, znana jako Hogsback lub South Side Route, to trasa, która rozpoczyna się w Timberline Lodge, a następnie jest dosyć krótka. Usługi przewodników mogą nawet sprawić, że podróż będzie krótsza, prowadząc grupy przez śniegi do wyciągów narciarskich w schronisku. Pewna miejska legenda głosi, że góra była kiedyś zdobyta przez dziewczynę na wysokich obcasach.

Podczas gdy standardowa trasa jest stosunkowo krótka, nie oznacza to łatwego i bezpiecznego przejścia. Wspinacze muszą zacząć trasę bardzo wcześnie rano, aby uniknąć topnienia się śniegu, niebezpiecznego spadającego lodu i skał. Obszar aktywnych fumaroli znany jako "kuchnia diabła" znajduje się w pobliżu szczytu i nie należy do niego podchodzić ze względu na ryzyko uduszenia. Ze względu na popularność trasy Hogsback, mogą się na niej tworzyć "korki" w różnych miejscach, a wraz z rosnącą temperaturą i topniejącym śniegiem, rośnie ryzyko.

Już ponad 130 osób zginęło na tej górze, niektóre z nich podczas ratowania innych, jak choćby podczas katastrofy helikoptera w 2002 roku. Wszyscy wspinacze muszą mieć przy sobie MLU (Mountain Locator Unit - System Namierzania Górskiego), dostępną na wynajem w większości sklepów sportowych w rejonie Portland za około 5 dolarów.

Wiele firm w okolicy oferuje wspinaczkę  po górach z przewodnikiem, a niektórzy szkolą też potencjalnych wspinaczy w użyciu sprzętu i technik alpinistycznych przed wspinaniem się na tę jedną z najbardziej niesławnych gór świata.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Mount Hood, Oregon, 97041
Stany Zjednoczone
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.