Góra i Wulkan Teide

Ten niesamowity wulkan położony w centrum wyspy Teneryfa jest doskonałym miejscem bez względu an to, czy chcemy porobić zdjęcia, pojeździć samochodem w okolicy, poobserwować to, jak zmienia się flora pomiędzy plażą a górą, czy też poczuć trochę więcej adrenaliny i spróbować się na niego wspiąć.

Góra Teide na Teneryfie jest najwyższym wzniesieniem nie tylko w Hiszpanii, ale i na wyspach Atlantyku, jest również trzecim co do wielkości wulkanem na świecie, po Mauna Kea i Mauna Loa. Będąc wciąż aktywnym wulkanem, który ostatnio wybuchł w 1909 roku, góra Teide otoczona jest Parkiem Narodowym Teide, mającym powierzchnię prawie 19 000 hektarów. Sam park w 2007 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest także uznawany za jeden z 12 największych skarbów w Hiszpanii.

Teide, będący najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym na Wyspach Kanaryjskich i w Hiszpanii, gości blisko trzy miliony turystów rocznie. W 2010 roku Teide zapisał się też w danych statystycznych jako najczęściej odwiedzany park narodowy w całej Europie i drugi na świecie.

Szczyt Teide był też świętą górą dla rdzennych mieszkańców (Guanczów), traktowaną na równi z tym, jak Grecy traktowali swoją górę Olimp. Istnieje też lokalna legenda, według której diabeł porwał Magca, boga słońca i światła, oraz uwięził go we wnętrzu wulkanu, w świecie ognia i ciemności, podobnego do dzisiejszego piekła. Kiedy najwyższy bóg Guanczów pokonał diabła i wyzwolił Magca, zamknął wewnątrz wulkanu Teide samego diabła i mówi się, że siedzi on tam do dziś.

Rdzenni mieszkańcy Teneryfy wierzyli również, że góra Teide jest odpowiedzialna za utrzymywanie nieba na swoim miejscu. Archeolodzy przez lata odkryli wiele narzędzi i wyrobów ceramicznych wykonanych z kamienia i innych naturalnych produktów. Uważa się, że te narzędzia zostały ofiarowane górze Teide, aby przeciwdziałać wpływom złych duchów.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Mount Teide
Calle Emilio Calzadilla, 5
38300
Hiszpania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.