Nokogiri (Saw Mountain / Góra Piła)

Nawet po tym, jak cesarz Shōmu założył w 725 roku pobliskie Nihon-ji, minęło prawie tysiąclecie, zanim ludzie inni niż kapłani i pielgrzymi mogli odwiedzić Nokogiri-yamę, dosłownie "Góra Piła" / "Saw Mountain", tak nazwaną ze względu na podobieństwo linii grzbietu do tradycyjnej japońskiej piły.

W okresie Edo (lata 1603-1868) na górze założono największy kamieniołom w regionie. Masywne kamienie wycięte z klifu przez wieki jeszcze bardziej podkreślały jego surowy wygląd i ostrą linię, która przecina profil, wystając z lasu poniżej.

W XVIII wieku tysiące kamieniarzy i rzemieślników mieszkało na i wokół góry, pozostawiając tam swoje piętno. Wyrzeźbili imponującą rzeźbę Kannon, a także największego przedwojennego kamiennego Buddę w Japonii, a po południowej stronie góry pozostawili dziesiątki małych kamiennych rzeźb.

Obecnie większość turystów wybiera się na szczyt kolejką linową, aby zobaczyć Zatokę Tokijską od strony grzbietu, zobaczyć wielkie rzeźby i zajrzeć do wystającej części urwiska zwanej "Glimpse into Hell", jeddnak warto też przemyśleć wędrówkę w górę od północy, co zapewni możliwość spojrzenia na to, jak wyglądało życie na górze w XVIII wieku.

Można tam podążać starymi ścieżkami do wozów, gdzie wycięty kamień został sprowadzony z gór. Sama ścieżka jest często przecinana bezpośrednio przez potężne głazy, a koleiny z załadowanych kamieniami wozów są nadal dobrze widoczne w skale. Przybywając na klify, zwiedzający znajdą prymitywną świątynię na świeżym powietrzu wyrzeźbioną bezpośrednio w skalnej ścianie, gdzie kamieniarze mogli oddawać cześć swojemu Bogu.

Jak się dostać do Nokogiri

Do Nokogiriyama można łatwo dojechać stacją Hamakanaya wzdłuż linii Sotobō. Można stąd podążać za znakami do jednego z kilku szlaków turystycznych lub do kolejki linowej, która zawiezie Was bezpośrednio na szczyt góry.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Honshu
Japonia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.