Góra Monte Forato

Góra Monte Forato w Toskanii (Włochy) góruje nad skupiskami uroczych wiosek. Jednak wzniesienie nie całkowicie blokuje widok na niebo. Wielki łuk sprawia wrażenie, jakby ogromne okno zostało wykute bezpośrednio w górze, tworząc okrągły portal do nieba.

Otwór jest utworzony przez naturalny łuk skalny, który rozciąga się na około 80-metrowym otworze. Łączy dwa bliźniacze szczyty góry, a nawet zainspirował nazwę góry ("Monte Forato" oznacza po włosku "Przebita Góra").

Podczas oglądania łuku pod konkretnymi kątami szczęśliwi obserwatorzy mogą dostrzec "podwójny zachód słońca". Dzieje się tak, gdy słońce po raz pierwszy opada pod górną częścią łuku, ale pojawia się ponownie wewnątrz koła.

Według lokalnych legend łuk powstał podczas sporu między Świętym Pellegrino a Diabłem. Święty uderzył diabła tak mocno, że jego głowa uderzyła w górę, tworząc ogromny, okrągły otwór. W rzeczywistości dziwna formacja została utworzona przez wodę i wiatr, stopniowo niszcząc skałę wapienną. Wizyta na górze Monte Forato oferuje turystom wspaniałą okazję do obejrzenia górzystego krajobrazu w ramce pod kultowym łukiem.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Stazzema
Włochy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.