Fort Proctor

Wyglądający jak resztki zaginionego królestwa, przypominający zamek Fort Proctor w parafii St. Bernard, Luizjana wyrasta z płytkich wód jeziora Borgne, został zbudowany między wojną z 1812 roku, a wojną secesyjną. Ale zamiast być bazą, która została opuszczona po rozgromieniu, ta twierdza nigdy nawet nie została dokończona.

Fort Proctor miał być częścią umocnień chroniących szlaki wodne w kierunku Nowego Orleanu. W 1814 roku armia brytyjska zaatakowała Nowy Orlean po tym, jak ich marynarka wojenna zbliżyła się do jeziora Borgne i pokonała małą flotyllę kanonierek należących do dywizjonu marynarki wojennej USA w Nowym Orleanie w bitwie nad jeziorem Borgne.

Przed wojną secesyjną Fort Proctor został zbudowany w celu ochrony strategicznie ważnych dróg wodnych otaczających Nowy Orlean. Wkrótce po jego zakończeniu huragan zniszczył konstrukcję, a zanim można ją było naprawić i przywrócić do użytku, wybuchła wojna domowa, odwracając uwagę od tego miejsca. Zanim ktokolwiek miał czas i energię, by ponownie uruchomić fort, był on już przestarzały i po prostu pozostawiono go, aby zgnił.

Chociaż pierwotnie Fort Proctor znajdował się na lądzie w pobliżu miasta Chalmette, nieuchronne pełzanie przybrzeżnej erozji, która zagraża całemu regionowi, spowodowało, że fort powoli został pochłonięty przez jezioro Borgne. Teraz można do niego dotrzeć tylko kajakiem lub małą łódką, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu było to wygodne miejsce dla niespokojnych nastolatków. Odwiedzający mogą wiosłować do fortu i obserwować zawalone żelazne belki i zanurzone fundamenty, które świadczą o kruchej egzystencji, jaką ludność regionu dzieli ze swoim naturalnym środowiskiem.

Informacje praktyczne

Do Fortu Proctor w Stanach Zjednoczonych można dostać się z pobliskiego miejsca połowowego Shell Beach niedaleko miasta Chalmette. Jest dość widoczny z plaży, a dopłynąć do niego można po mniej niż 20 minutach wiosłowania.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

St. Bernard Parish, Louisiana, 70085
Stany Zjednoczone
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.