Współrzędne geograficzne:
23°23'40"N, 57°49'43"E

Fort Nakhal

W pobliżu północnego wybrzeża Omanu, w prowincji Nakhal, znajduje się spektakularna twierdza, która poprzedza jeszcze epokę islamu.

Przed-islamska (dokładna data budowy jest nieznana) struktura, która była podstawą późniejszych dodatków do Fortu Nakhal Fort, została zbudowana wokół dużego, dziwnie ukształtowanego głazu u podstawy góry Nakhal, który czasami przebija się do wnętrza fortu. Stąd właśnie budowla ma nieregularny kształt.

Fort został odrestaurowany wiele razy od czasu jego budowy w celu ochrony pobliskich szlaków handlowych, w szczególności w IX i XVII wieku, a także w 1834 roku (kiedy zbudowano mury, wieże i wejście). Na parterze znajduje się meczet, a na piętrze - pokoje mieszkalne i recepcja. Sufit jednego pokoju gościnnego zdobią piękne geometryczne wzory i arabskie napisy.

Dzięki historii fortu Nakhal w Omanie, używanego głównie do obrony, nabył on kolekcję interesujących funkcji, w tym chociażby szczeliny nad drzwiami, przez które można było wylewać na najeźdźców gorący miód czy sok z daktyli czy drzwi kolczaste do odpierania taranów.

Obecnie w forcie Nakhal znajduje się muzeum z eksponatami historycznych pistoletów i innych artefaktów. W każdy piątek w forcie jest targ kóz. Widok z fortu to głównie palmy daktylowe, które wypełniają okolicę i jest to nadzwyczaj w porządku, ponieważ nazwa fortu, Nakhal, tłumaczy się dosłownie jako "palma".

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Nakhal Fort
Nakhl
Oman
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.