Współrzędne geograficzne:
53°7'32"N, 9°46'5"W

Starrożytny fort Dún Aengus (Dun Aonghasa)

Oszałamiający krajobraz krasowy Inishmore w Irlandii jest jeszcze bardziej eteryczny dzięki ruinom fortu z epoki żelaza umieszczonym na nadmorskim klifie.

Znany jako fort Dún Aonghasa (ang. Dun Aengus), który irlandcy archeolodzy od dawna badają, położony jest 100 metrów nad rozbijającymi się falami Północnego Atlantyku, i przez tak długi czas nie znaleziono żadnych wyraźnych dowodów wskazujących, kiedy dokładnie ta budowla obronna powstała.

Mnóstwo przeróżnych, niesamowitych historii zostało opowiedzianych o Dún Aonghasa (ang. Dun Aengus) wIrlandii przez lata przez odkrywców, artystów czy badaczy. Być może najbardziej czarującym ze wszystkich nich jest słynny antykwariusz John O'Donovan, który po dotarciu do magicznego fortu w 1839 roku był tak nim poruszony, że "krzyczał z zachwytu".

Przez lata zespoły specjalistów przypuszczały, że pierwsza, najbardziej podstawowa wersja fortu prawdopodobnie pojawiła się około 1100 roku przed naszą erą, kiedy pierwsi osadnicy zgromadzili duże ilości kamieni na tym terenie. Z biegiem stuleci fort powoli wyrósł na dzisiejszą rozpoznawalną formację w kształcie litery D, zawierającą koncentryczne ściany obronne rozciągające się aż do środka, a także pole pionowych skał ustawionych wokół jako tzw. środek odstraszający.

Współpracujące ze sobą zespoły specjalistów odrestaurowały fort w kilku miejscach, aby Fort Dún Aengus (Dun Aonghasa, Irlandia) przypominał swój pierwotny wygląd, w tym sześciometrowe blanki. Odrestaurowane obszary można łatwo odróżnić od reszty, dzięki ich zaprawionej konstrukcji. Tuż obok Dun Aonghasa znajduje się także neolityczny grobowiec, wraz ze strzechą i zrekonstruowaną potężną destylarnią przedstawiającą starożytne dziedzictwo kulturowe pierwszych mieszkańców tego obszaru, których ślady wciąż można znaleźć we współczesnej Irlandii.

Cały Fort Dún Aengus jest otwarty dla zwiedzających, przy czym warto pamiętać, że dodano tu bardzo niewiele elementów zapewniających bezpieczeństwo, co oznacza, że odwiedzający eksploratorzy mogą chodzić bezpośrednio po krawędzie klifu, skąd łatwo jest spaść.

Informacje praktyczne

Do fortu Dún Aengus (Dun Aonghasa) w Irlandii kursują regularne promy pomiędzy Inishmore (Inis Mór) i Rossaveal koło Galway (płynie się około 40 minut) i z Doolin (podobnie czasowo). Z portu w Inishmore można wziąć taksówkę, wypożyczyć rower lub dojść tu na piechotę.

Na dole Dun Aonghasa znajduje się małe muzeum, gdzie można kupić bilety. Wędrówka do rzeczywistych ruin fortu Dún Aengus zajmuje stąd około 10 minut, ale droga nie jest bardzo męcząca. Ponieważ pogoda na Inishmore jest dość niestabilna, zaleca się zabrać ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy. Dobrym dodatkiem mogą być również nieprzemakalne buty. Tuż obok muzeum znajduje się też mała kawiarnia, więc nie trzeba brać ze sobą napojów czy przekąsek.

Pamiętajcie, że wokół Dun Aonghasa nie ma poręczy, więc jeśli cierpicie na zawroty głowy lub lęk wysokości, naprawdę powinniście się trzymać z dala od krawędzi (stromy klif o wysokości około 92 metrów).

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Galway
Irlandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.