Współrzędne geograficzne:
59°24'35"N, 16°1'34"E

Kolejka linowa Forsby-Köping

Wapienna kolej linowa Forsby-Köping była niegdyś najdłuższą kolejką linową na świecie, jednak teraz jest tylko przemysłową blizną biegnącą przez wiejski krajobraz w Szwecji.

W 1939 roku zbudowano 26-kilometrową kolejkę linową ze szwedzkiego kamieniołomu Forsby do cementowni w Köping, aby przewozić wapień z kopalni do miejsca produkcji. W momencie budowy system transportu była to najdłuższa kolejka linowa w Europie, ale wkrótce została zastąpiona kilkoma innymi podobnymi transportami przemysłowymi. Z biegiem lat, gdy niektóre z nich zostały wycofane z eksploatacji, linia Forsby-Köping stała się najdłuższą kolejką linową na świecie, nadal sprawną, i pozostała w stagnacji przez ponad trzy dekady.

Po 56 latach i 25 milionach przetransportowanych ton wapienia, rekordowa kolejka linowa Forsby-Köping została w 1997 roku wycofana z użytku. Podjęto szereg prób zachowania jej jako dziedzictwa przemysłowego, ale właściciel Nordkalk nie był w stanie znaleźć odpowiedniego inwestora. W przeważającej większości kabel został już dawno usunięty, podobnie jak większość wapiennych pojemników i wiele z 235 stojaków.

Pozostało jednak kilka kawałków słynnej szwedzkiej kolejki linowej. Na polach poza gminą Arboga nadal widać, jak przecina ona pola, a to, co kiedyś było siatką ochronną, wciąż można zobaczyć na drodze E20, przypominając o dawnej szwedzkiej wapiennej kolejce linowej Forsby-Köping i o wszystkich nieudanych próbach zachowania jej.

Gdzie ją zobaczyć?

Wapienną kolejkę linową Forsby-Köping w Szwecji, a raczej jej pozostałości, wciąż można znaleźć wzdłuż drogi E20 na wschód od miasta Arboga.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Forsby, 736 91
Szwecja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.