Współrzędne geograficzne:
60°43'5"N, 46°2'18"W

Mindebrønden

Zapewne możecie sobie wyobrazić, że biorąc pod uwagę klimat, popyt na fontanny nie jest na Grenlandii zbyt duży. Mówiąc dokładniej, kiedy to fontanna Mindebrønden (tłum. "Fontanna Pamięci") została ukończona w 1932 roku, była jedyną fontanną na całej wyspie.

Budowa fontanny Mindebrønden na Grenlandii (w mieście Qaqortoq), wykutej z charakterystycznego piaskowca, rozpoczęła się w 1927 roku. Do fontanny przypominającej laternię zostało dodanych kilka tryskających wodą wielorybów, co było ukłonem w stronę wieloletniej tradycji połou wielorybów, które zresztą czasem da się dostrzec w pobliskich fiordach, które otaczają miasto. Oprócz wielorybów, na fontannie Mindebrønden zamontowano kilka innych elementów tryskających wodą w kierunku środka. 

Trudno nie zauważyć fontanny Mindebrønden, ponieważ znajduje się ona w samym środku bardzo małego placu, który tworzy bardzo małe centrum bardzo małego grenlandzkiego miasteczka Qaqortoq. Mieszkańcy i turyści często zbierają się tutaj, aby zjeść posiłki na pobliskich stołach piknikowych. Fontanna dzieli przestrzeń także z Muzeum Qaqortoq, dawniej warsztatem kowalskim, które obecnie prezentuje zarówno sztukę współczesną, jak i grenlandzkie rękodzieło.

Warto też dodać, że jedyna inna fontanna na całej wyspie Grenlandia zbudowana została w mieście Sisimiut, położonym bardziej na północ.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Qaqortoq
Grenlandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.