Zalane miasto Fabbriche di Careggine na jeziorze Lago di Vagli

Chociaż nie jest to całkiem Atlantyda, to zanurzone średniowieczne miasto Fabbriche di Careggine jest prawdziwe. Pozostaje w dużej mierze nienaruszone pod wodami toskańskiego jeziora Lago di Vagli i jest nadal widoczne za każdym razem, gdy wody są osuszane w celach konserwacyjnych.

Jezioro Lago di Vagli we Włoszech (Toskania) to sztuczny zbiornik wodny utworzony w 1953 roku, kiedy toskańska dolina, w której się znajduje, została zalana przez budowę pobliskiej tamy.

Jednak kiedy powstawało jezioro, dolina wcale nie była pusta. Na dnie depresji geologicznej znajdowała się wioska Fabbriche di Careggine, starożytna średniowieczna osada. Miasteczko, założone na początku XIII wieku przez grupę kowali, przetrwało setki lat, aż do XX wieku, z nieco ponad 30 budynkami i około 146 mieszkańcami. Większość nadal praktykowała starożytne metody uprawy roli, aby zarobić na życie.

Kiedy zrealizowano plan budowy tamy i zalania doliny, pozostali mieszkańcy wioski zostali przeniesieni do pobliskiego miasta Vagli Sotto. Ponieważ jezioro toskańskie Lago di Vagli powoli się wypełniało, Fabbriche di Careggine zaginęło pod wodą. Ale nie na zawsze.

Wioska Fabbriche di Careggine pojawiła się cztery razy od czasu jej zalania w latach 50-tych. Ujawnia się, gdy jezioro Lago di Vagli we Włoszech jest całkowicie opróżniane w celu konserwacji. Wydaje się, że nie ma planów ponownego opróżnienia basenu, ale warto mieć nadzieję, że Fabbriche di Careggine wkrótce wynuży się z głębin po raz kolejny.

Od 2017 roku jezioro Lago di Vagli ma nową atrakcję dla odwiedzających, spektakularną kładkę dla pieszych zawieszoną nad jeziorem w mniej więcej najwęższej jego części. Na południowym krańcu mostu znajduje się niezwykły park rzeźb, a według plakatów rozwieszonych wokół jeziora most jest spektakularnie oświetlony w nocy.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Vagli Sotto
Province of Lucca
Vagli Sopra, 55030
Włochy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.