Elektryczne Miasto Akihabara

Dzielnica Akihabara, pierwotnie brama używana głównie przez kupców do wjazdu do właściwego Tokio, zrodziła się z niszczycielskiego pożaru w 1869 roku. Po katastrofie miejscowi zaczęli odbudowywać świątynię bóstwa Akiby, któe miało ochraniać miasto przed dalszymi pożarami. Wraz z rozwojem Tokio okolica rozwinęła się i przyjęła nazwę świątyni, która ją chroniła.

Po II wojnie światowej, kiedy Japonia stała się bardziej otwarta, Akihabara stała się znana jako miejsce zakupu wszelkiego rodzaju towarów elektronicznych: radia, telewizorów, sprzętu gospodarstwa domowego, przy czym wiele z nich sprzedawano nielegalnie. Mieszkańcy Tokio wiedzieli, że powinni udać się do „Elektryczne Miasto Akihabara” po wszystkie najnowsze urządzenia na rynku.

Oczywiście, kiedy komputery domowe weszły na światowy rynek, Akihabara była miejscem, w którym można było je kupić. W latach 80-tych paso-kons, czyli komputery osobiste, były niszowym produktem. Ewolucja internetu w nadchodzących dziesięcioleciach oznaczała, że otakus (obsesyjni fani, którzy zjednoczyli się w dumną subkulturę) mogli tworzyć i udostępniać w coraz szybszym tempie. Okoliczne towary zostały zmienione, aby dostosować się do tej nowej kultury. Chociaż Akihabara nadal jest miejscem, w którym można kupić komputery, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, gry wideo i inne towary elektroniczne, krajobraz wizualny został zdominowany przez anime i mangę.

W ostatnich latach Elektryczne Miasto Akihabara (Akihabara Electric Town) w Tokio, Japonia stało się jeszcze większym rajem dla konsumentów. W niedziele centralna ulica Chuo-dori jest zablokowana dla pojazdów. Kupujący zalewają ulice, tłocząc się w dużych domach towarowych, takich jak Mandarake i Don Quijote, a także w małych niezależnych straganach.

W szczególności Akihabara stało się popularnym miejscem gromadzenia się nastolatków, zwłaszcza tych, którzy przyjeżdżają spoza Tokio. Na sprzedaż są urocze, kolorowe towary, a cosplayerzy są wszędzie. Popularny dziewczęcy zespół AKB48, który bierze swoją nazwę od najbliższego sąsiedztwa, prowadzi nawet w Akihabara restaurację.

Akihabara nie jest jednak całkowicie opanowana przez kapitalizm: niezależni artyści uważają tę okolicę za świetną do sprzedawania swoich płyt CD, komiksów i powieści.

Informacje praktyczne

Podany adres to stacja kolejowa Akihabara. Elektryczne Miasto Akihabara (Tokio, Japonia) rozciąga się między Aleją Kuramaebashi-dori i rzeką Kanda z północy na południe oraz między Aleją Shohei-Bashi-dori i Metropolitan Expressway ze wschodu na zachód.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

1 Chome Sotokanda
Tokio
Japonia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.