Donauquelle, źródło Dunaju

Początek wielkiego Dunaju, który przepływa przez 2700 kilometrów i przez 10 krajów, aż po Morze Czarne, znajduje się w małym miasteczku Donaueschingen w Niemczech.

Choć Donaueschingen to urocze stare miasto, jedyną jego prawdziwą atrakcją turystyczną jest Donauquelle, źródło Dunaju ("Donau" w języku niemieckim), będące małą niebieską sadzawką. Basen jest otoczony żelaznym ogrodzeniem i grupą alegorycznych posążków wyrzeźbionych przez Adolfa Heera w 1895 roku. Posągi odzwierdziedlają Baar, wielki centralny płaskowyż Niemiec, jako matkę pokazującą Dunajowi, swojej córce, drogę do świata.

Dunaj oficjalnie rozpoczyna się na styku dwóch strumieni, Breg i Brigach. Jednak znalezienie źródła rzeki nie obeszło się bez kontrowersji. Breg, większy z dwóch strumieni zasilających rzekę, pochodzi z miejscowości Furtwangen, która twierdzi, że jest to prawdziwe miejsce pochodzenia Dunaju. Ale Donaueschingen było powszechnie uważane za źródło Dunaju już w czasach Imperium Rzymskiego, a w 1981 roku Niemiecki rząd nadał sadzawce w Donaueschingen jedyne oficjalne oznaczenie Donauquelle.

Gdzie znajduje się Donauquelle w Donaueschingen?

Donaueschingen znajduje się około półtorej godziny jazdy od Stuttgartu, a samo miasto Donaueschingen jest bardzo małe. Donauquelle znajduje się w pobliżu centrum miasta i trudno je przegapić.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Fürstenbergstraße
Donaueschingen
Niemcy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.