Współrzędne geograficzne:
43°59'3"N, 19°33'59"E

Domek na Drinie

Na obrzeżach miejscowości Bajina Bašta w Serbii, od 1969 roku, uroczy mały domek balansuje na skale u podnóża rzeki Drina.

Przez ponad 40 lat ten coraz bardziej znany, bezimienny niewielki domek, cudownie oszczędzony przez coroczne wzrosty i opady wód, balansował na skale pośrodku rzeki.

Zgodnie z historią jego budowy, grupa młodzieży zakochała się w tym miejscu gdy zauważyła, że skała na środku rzeki Drina w Serbii jest idealnym miejscem do opalania i pływania. W następnym roku właściciel podjął się własnoręcznie pracochłonnego zadania budowy domu na skale, co, jak przyznaje, nie mogłoby się wydarzyć bez pomocy jego przyjaciół. Od tego czasu jednopokojowa kabina służyła jako wakacyjny wytchnienie dla jej budowniczego.

W momencie budowy domku na Drinie wszystkie materiały budowlane  zostały przewiezione na miejsce łodzią. Obecnie niewiele się zmieniło, gdyż wodnisty przepływ przez rwące prądy Driny pozostaje jedynym sposobem na dotarcie do skały, na której stoi dom.

Po tym, jak National Geographic opublikowało zdjęcie nienazwanego małego domu jako swoje "zdjęcie dnia", osoby z zewnątrz zaczęły pielgrzymować do brzegów Driny w celu uwiecznienia go na własnych fotografiach.

W trakcie tego procesu dostrzeżono piękno otaczającego go Parku Narodowego Tara, który został wpisany na listę UNESCO, od 2002 roku otrzymując upragniony status ochrony. Park jest schronieniem górskim znanym z gęstych lasów, stromych wapiennych klifów i głębokich kanionów utworzonych przez górne partie Driny.

Sama rzeka Drina, niekiedy nazywana "rzeką życia", po raz pierwszy zyskała sławę ponad pół wieku temu, dzięki zdobywcy Nagrody Nobla Ivo Andrićowi, który uwiecznił ją chociażby w książce "The Bridge on the Drina" z 1945 roku.

Chociaż domek na Drinie nie jest to całkowicie niedostępny dla zwiedzających, jej punkt obserwacyjny jest własnością prywatną i należy to uszanować.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

19.1
Bajina Bašta
Serbia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.