Dom z butelek, Gandża

Ludzie wyrażają swoje uczucia na wiele sposobów. Jednym z nich jest kolekcjonerstwo. Ludzie na całym świecie szukają jakiegoś hobby, które przypadnie im do gustu. Zbierają monety, budują modele. Budują inne rzeczy. Zbierają różne przedmiony, malują je i łączą. Rzadko sspotykamy u ludzi jednoczesne zamiłowanie do kolekcjonowania i budowania, ale jak już je znajdziemy, to zwykle robią wrażenie. Tak jest właśnie w przypadku domu z butelek w mieście Ganja (pol. Gandża).

The Bottle House, lokalna ikona w mieście Gandża w Azerbejdżanie, jest doskonałym przykładem takiego połączenia. Cały dom rzekomo skonstruowany jest w całości ze szklanych butelek i jest zupełnie inny od wszystkiego, co w życiu zobaczysz.

Wypełniony połyskującymi kolorami, przeświecający w letnim słońcu, Butelkowy Dom odbija i załamuje światło, które przechodzi przez jego ściany niczym pryzmat w oknie. Tysiące butelek pokrywających jego ściany są delikatnie umieszczone, aby stworzyć dzieło sztuki - mozaiki, które tworzą portrety, słowa i wzory na każdym calu kwadratowym budynku.

Dom z Butelek w Ganji to prywatna rezydencja - nie ma opłat za jej obejrzenie, ale także nie ma tu godzin otwarcia lub oficjalnych wycieczek z przewodnikiem. To jednak nie powstrzymuje wielu odwiedzających i przechodniów przed podziwem dla wyczynów inżynieryjnych i kreatywności, które zostały użyte do jego stworzenia. Nazwijcie to kolekcją lub dziełem sztuki, ale najbliższy opis tego domu jest taki, że jest to jedno i drugie. Odwiedzający mogą wesprzeć koszty utrzymania domu, robiąc zakupy na stoisku z pamiątkami w domu pod gankiem.

Gdzie znajduje się Dom Butelek w Gandżi?

Dom z butelek w Gandżi jest oddalony zaledwie moment od Kościoła Aleksandra Newskiego. Jeśli jednak się zgubisz, wystarczy pokazać zdjęcie domu każdej napotkanej osobie, a wskaże Ci drogę.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Ganja
Azerbejdżan
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.