Dom Wosku

Jadąc w górę windą przez nieoznaczone centrum handlowe, obok Tradera Joe (sklep Trader Joe’s), w samym środku City Point w centrum Brooklynu, zobaczycie intrygujący napis "House of Wax", czyli "Dom Wosku". Znak jest oświetlony żarówkami w stylu z lat 20-tych, trochę jak na promenadzie na Coney Island.

W barze znajduje się kolekcja ponad 100 modeli anatomicznych, 25 woskowych masek śmierci, wosk przedstawiających narodziny, kiła i płuca dotknięte gruźlicą, wszystkie zainstalowane w barze Alamo Drafthouse, sieci restauracji w Austin. Kolekcja ta była ostatnio pokazywana w Panopticum Castana, w berlińskim muzeum z przełomu wieków, które zostało zamknięte w 1922 roku, po czym przeleżała w magazynie aż do teraz.

Kolekcja z Domu Wossku została uratowana w 2016 roku przez kolekcjonera i sprzedawcę Ryana Matthew Cohna, który znalazł nabywcę, który chciał kupić całą kolekcję. Kupujący, Tim League, był dyrektorem generalnym Alamo Drafthouse.

Panopticum Castana istniało od 1866 do 1922 roku, a nawet wtedy było swego rodzaju kontrowersją swoich czasów. Woski anatomiczne zostały zmieszane z woskiem ciała seryjnego mordercy, a popiersia dodały do całości więcej egzotyki. Na przykład Rzeźnik z Hanoweru, seryjny morderca Fritz Haarmann, jest nadal wystawiany w Domu Woskowym, dodatkowo jego imię nosi jeden z koktajlów, które można tu zamówić.

Cały bar, z napojami podzielonymi na "anatomiczne, patologiczne lub geograficzne", został zbudowany wokół tej woskowej kolekcji. Przy barze można znaleźć chociażby dwie woskowe "Wenus". Tak więc siedząc i popijając swojego drinka można podziwiać kunszt kolekcji Domu Wosku i jednocześnie pozastanawiać się, jakie to rzeczy zdołały przetrwać dwie wojny światowe. Wszystko to w przedziwnym barze znajdującym się na czwartym piętrze centrum handlowego.

Bar znajduje się przed stoiskiem biletowym Alamo Drafthouse, nie potrzeba też biletu, aby odwiedzić bar i obejrzeć modele.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

443-457 Albee Square W
Brooklyn, Okolice Nowego Jorku
Stany Zjednoczone
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.