Dom Kereta

Centralna Warszawa jest naprawdę zatłoczoną przestrzenią, a wielu deweloperów śródmieścia przekształca przestrzeń poziomą w przestrzeń pionową, budując wysokie drapacze chmur. Ale w żadnym innym otoczeniu na świecie stosunek wysokości do szerokości budynku nie jest tak szalenie niedorzeczny jak w warszawskim domu Kereta. Witamy w najwęższym domu na świecie.

Dom Kereta w Warszawie, zaprojektowany przez polskiego architekta Jakuba Szczęsnego, jest wciśnięty w niewielką szczelinę, nazywaną "poduszką powietrzną" między dwoma budynkami. Dom Kereta rozciąga się na ponad 9 metrów wysokości, ale jednocześnie ma w najwęższym miejscu zaledwie 0,7 metra szerokości, a w najszerszym 1,2 metra.

Dom Kereta, zajmujący zaledwie 14 metrów kwadratowych powierzchni, pobił światowy rekord wąskiego mieszkania, a w jego skład wchodzi sypialnia, łazienka, kuchnia i lodówka na dwa napoje. Na pierwszym piętrze znajdują się schody do drugiego piętra i nic poza tym. Jednak po schowaniu schodów powstaje przyjemny (ale klaustrofobiczny) salon. Aby dostać się z drugiego piętra na trzecie, trzeba wspiąć się po białej drabinie.

Ponieważ Dom Kereta jest tak malutki, nie ma w nim miejsca na tradycyjne urządzenia elektryczne i kanalizacyjne. Prowizoryczne rozwiązanie dylematu elektrycznego Jakuba Szczęsnego polegało na pozyskiwaniu elektryczności z dwóch budynków, pomiędzy którymi jest umieszczony. Aby odprowadzać ścieki, Dom Kereta w Warszawie unika standardów miejskich i zamiast tego stosuje innowacyjny, spersonalizowany projekt.

Wąskie arcydzieło Szczęsnego, zbudowane w 2012 roku, jest prawnie sklasyfikowane jako "instalacja artystyczna", ponieważ nie spełnia polskich przepisów mieszkaniowych, ale w praktyce jednak służy jako rezydencja. Zbudowany jako pomnik jego rodziny zabitej podczas Holokaustu, Dom Kereta nosi imię Etgara Kereta, izraelskiego twórcy i autora, który spontanicznie został poproszony przez Szczęsnego o bycie pierwszym najemcą domu.

Po tym, jak Keret zgodził się na umowę i mieszkał tam przez kilka tygodni, Dom Kereta stał się otwarty dla zwiedzających, którzy mogli spędzić tu noc. Na dzień dzisiejszy Dom Kereta jest otwarty dla wszystkich odwiedzających Warszawę, o ile nie jest poddawany konserwacji.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Zelazna 16
Warszawa
Polska
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.