Dolina Skał Sferycznych Torysh

Niedaleko miasta Szetpe w zachodnim Kazachstanie leży Dolina Skał Sferycznych Torysh, zwana także Doliną Kul lub Doliną Piłek. Składa się z wielu podobnych do kuli formacji skalnych porozrzucanych na szerokim półpustynnym obszarze stepów. Rozmiary kulek wahają się od małych skał po ogromne głazy wielkości samochodu.

Zjawisko Doliny Torysh w Kazachstanie to jest słabo zbadane, ale może istnieć wiele geologicznych wyjaśnień od megasferulitów (krystalicznych kulek uformowanych w popiołach wulkanicznych, a następnie ujawnionych przez wietrzenie), przez tzw. konkrecę kul armatnich (procesu, w którym osad gromadzi się wokół twardszego rdzenia), aż po kuliste wietrzenie (kiedy to warunki są w sam raz do erodowania skał w kulistą formę). W tym przypadku ze względu na zakres rozmiarów najbardziej prawdopodobne jest wyjaśnienie tworzenia sferolitu, czyli ostatnia teoria.

Z Doliny widoczna jest Sherkala (Skała Lwa / Lion Rock), oszałamiająca biała kredowa góra o wysokości 332 metrów z licznymi szczelinami wzdłuż krawędzi i jeszcze większą liczbą formacji skalnych u podnóża. W pobliżu znajdują się również niewielkie ruiny miasta Kyzylkala, należącego kiedyś do Jedwabnego Szlaku.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Shetpe
Shetpe
Kazachstan
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.