Dolina Selárdalur

Samúel Jónsson, rolnik i ludowy artysta, nigdy nie zdołał zarabiać na życie jako malarz, ale po przejściu na emeryturę ten "artysta o prostym sercu" poświęcił ostatnie lata swojego życia na przerobienie islandzkiej doliny Selárdalur w swoje własne, prywatne muzeum sztuki.

Ten niewyszkolony artysta zaczął na poważnie zamienić swoją farmę Brautarholt i całą dolinę Selárdalur na Islandii w prymitywny, lecz imponujący ogród rzeźb oraz włassną wystawę w 1954 roku, gdy był w wieku 70 lat. Jego konkretne kreacje obejmują zwierzęta zarówno lądowe, jak i morskie, replikę Fontanny Lwów Alhambry i komiczny posąg Leifura Eirikssona. Oprócz dużych rzeźb na wolnym powietrzu, Jónsson zbudował również kaplicę i własne muzeum, aby zaprezentować swoje liczne prace i obrazy.

Podobnie jak muzeum, kaplica została stworzona, aby pomieścić już istniejącą sztukę - ołtarz wykonany dla lokalnego kościoła, który odrzucił jego hojny dar. Niezrażony tym odrzuceniem, Jónsson zbudował własną kaplicę z małą wieżą na szczycie, i umieścił tam swój ołtarz.

W 1969 roku Samúel Jónsson zmarł, a ostra islandzka pogoda spustoszyła jego dzieła. W 1998 roku jednak zdecydowano, że jego prace powinny zostać przywrócone, a sam projekt wszedł w życie w 2004 roku. Stowarzyszenie odpowiedzialne za renowację ma nadzieję ukończyć obiekt wraz z centrum dla zwiedzających, wystawą artystów oraz apartamentami noclegowymi.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Ketildalsvegur
Islandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.