Dolina Fergana

Dolina Fergana w Uzbekistanie to enklawa, geograficznie terytorium całkowicie otoczone obcymi państwami, jest często miejscem pełnym komplikacji politycznych i kulturowych.

Z tego i innych powodów większość rządów unikała tworzenia takich enklaw, lub nie pozwalała im istnieć - i jest ich dziś stosunkowo niewielka liczba. Wiele z nich znajduje się w dolinie Fergany, regionie Azji Środkowej, w którym spotykają się Taikistan, Kirgistan i Uzbekistan.

Jedna z takich enklaw w tym regionie nazywa się Barak, mała kirgiska wioska otoczona Uzbekistanem, ale są też inne: Sox, Shohimardon i dwa małe terytoria Qal’acha i Khalmion, wszystkie otoczone Kirgistanem; tadżycka wioska Sarvan w Uzbekistanie; oraz tadżycka wioska Worukh i niewielki kawałek ziemi zwany Kairagach, oba w Kirgistanie. Większość z nich to tylko małe wioski z małą populacją - większość ma mniej niż 1000 osób - które ostały się, ponieważ populacje te uważają za ważne zachowanie ich dziedzictwa kulturowego i nalegają na nauczanie tradycji swoich przodków.

Historia doliny Fergana sięga ponad 2300 lat, kiedy osiedlona tam ludność została po raz pierwszy podbita przez grecko-baktryjskich najeźdźców z zachodu. Jako miejsce wzdłuż Północnego Jedwabnego Szlaku obszar ten został przekształcony przez muzułmańskich najeźdźców z zachodu, zanim Imperium Rosyjskie zajęło dolinę pod koniec XIX wieku, dodając ją do Związku Radzieckiego. Wszystkie wspomniane wyżej państwa regionalne uzyskały niepodległość od Związku Radzieckiego w 1991 roku i od tego czasu zmagają się z konfliktem kulturowym.

Obszar Doliny Fergana jest niezwykle żyzny i różnorodny, a uprawa bawełny odgrywa dużą rolę w lokalnej gospodarce, jak także galanteria skórzana, hodowla zwierząt i górnictwo. Na tym obszarze znaleziono złoża żelaza, węgla, siarki, soli kamiennej, nafty, gipsu i innych, które okazały się również w stanie wspierać uprawę różnych ziaren, owoców i warzyw.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Fergana Valley
Ulugnor District
Uzbekistan
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.