Diabelskie Marmury

Tzw. Diabelskie Marmury (eng. Devils Marbles) są symbolem nietypowych miejsc turystycznych dla odkrywców nie tylko w Australii, ale i na całym świecie. Jednak samo zdjęcie dwóch gigantycznych zaokrąglonych głazów na tle rozległego jałowego krajobrazu nie oddaje klimatu samego miejsca i okolicy, która to jest znacznie bardziej rozległa niż to, co widzimy na pocztówkach.

Diabelskie Marmury, zwane też przez rdzennych mieszkańców Karlu Karlu, znane są z licznych legend opowiadanych przez aborygenów. Na przykład często opowiada się, że te olbrzymie skały są skamieniałymi jajami Tęczowego Węża, choć szczegóły opowieści zatarł czas. Dodatkowo cały obszar ma wielkie znaczenie duchowe dla wielu mieszkańców Australii.

Poza samym obszarem chronionym, w którym znajdziemy słynne Devils Marbles, mamy tu aż 4500 akrów, na których znajdziemy mnóstwo skał oraz setki zaokrąglonych głazów, podobnych do Diabelskich Marmurów. Przez miliony lat erozja piaskowca i ekspozycja na żywioły powodowały, że granitowe skały przybierały zaokrąglone krawędzie. Chociaż wiele z nich zachowało okrągły kształt, proces solaryzacji lub rozszerzania i kurczenia się w skrajnych temperaturach pustyni spowodował, że niektóre okrągłe głazy pękły już na pół.

Niektóre skały mają ponad 6 metrów średnicy, podczas gdy inne są o wiele mniejsze. Jedna z największych skał w okolicy została przetransportowana i ustawiona jako pomnik Johna Flynna, który założył wiejskie służby ratunkowe dla podróżników, którym zdarzało się gubić lub zasłabnąć w tych okolicach. Jednakże, ponieważ obszar Diabelskich Marmurów w Australii (Devils Marbles) jest świętym miejscem, przenosiny spotkały się z protestem miejscowej ludności, a skała powróciła na swoje pierwotne miejsce.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Devils Marbles
Davenport, 0872
Australia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.