Diabelska Wyspa

Wyspy tuż przy brzegu Gujany Francuskiej przypominają raj. Bujne lasy kwitną w wilgoci, a błękitne wody u wybrzeży otaczają ziemię jak czysty, orzeźwiający pas słonej fali. Ale krótka podróż w czasie, do pierwszej połowy XX wieku, pokazuje inną stronę Diabelskiej Wyspy (Devil's Island) i niesławną francuską kolonię karną, która uczyniła tę małą enklawę znaną na całym świecie.

Kiedy Devil's Island (Diabelska Wyspa) została otwarta w 1852 roku, stała się wysypiskiem śmieci dla każdego, kogo cesarz Napoleon III chciał wyrzucić z Francji. Zupełnie "przypadkowo" kolonia karna i więzienie zostało otwarte w samą porę, aby uwięzić kilkuset republikanów, którzy sprzeciwiali się dojściu Napoleona do władzy. Oprócz więźniów politycznych, Diabelska Wyspa stała się domem dla zatwardziałych przestępców i w szczytowym momencie tworzyła "społeczność" 80 000 morderców, złodziei i innych kryminalistów.

Oprócz gwałtownej klienteli, więzienie stało się znane z piekielnych warunków, jakie znosili więźniowie. Letni upał sprzyjał chorobom, rekiny krążyły wokół wyspy, a nieliczni uciekinierzy, którzy się stąd wydostali, albo zaginęli, albo stali się źródłami historii pełnych doniesień o kanibalizmie w dżungli w Guianan. Kolonia karna została ostatecznie zamknięta w 1946 roku, a pozostałych więźniów odesłano z powrotem do Francji wraz z opowieściami z ich wstrząsających doświadczeń.

Obecnie jeynie pozostałości kolonii karnej szepczą upiorne pomruki o okrucieństwach i przemocy na Diabelskiej Wyspie w Gujanie Francuskiej. Chociaż wiele ruin zawaliło się pod wpływem dżungli i żywiołów, odwiedzający wyspę Devil's Island wciąż mogą badać pozostałości straszsnego więzienia.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Île du Diable
Gujana Francuska
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.