Zamek Dar al-Hadżar

Chociaż może nie być to budowla w europejskim, baśniowym stylu rodem z Czarnego Lasu, o której myślimy, wyobrażając sobie zamek, jemeński pałac Dar al-Hajar, zbudowany na szczycie wysokiej naturalnej iglicy skalnej, prezentuje się jednak fantastycznie.

Obecny pałac w stylu bliskowschodnim został zbudowany stosunkowo niedawno, w latach 30-tych XX wieku, przez islamskiego przywódcę duchowego Yahyę Muhammada Hamiddina. Zamek został zbudowany na szczycie istniejącej struktury, która została zbudowana w XVIII wieku przez islamskiego uczonego. Wysoki zamek miał być letnim domem przywódcy i zawierał szereg udogodnień, w tym pokoje spotkań dla jego wysoko wyznaczonych gości i oddzielne pomieszczenia do chłodzenia wody w glinianych słojach. Pokoje są zbudowane z boku wysokiej skalnej iglicy, a kuplinacją pałacu jest wspaniała wieża na jego szczycie.

Imam Yahya został zamordowany w 1948 roku, ale jego kultowy pałac wciąż stoi i stał się popularnym przykładem jemeńskiej architektury. Chociaż nie jest już używany jako rezydencja królewska, zamek został przebudowany na muzeum i można go zwiedzać za opłatą. Turyści mogą poruszać się po kuchniach, magazynach i salach spotkań połączonych małym labiryntem schodów prowadzących przez pięciopiętrowy budynek.

Jednak równie imponującym, jak zwiedzanie wnętrza, jest widok z zewnątrz zamku, który sprawia, że pałac jest jedyny w swoim rodzaju. W połączeniu z naturalną skałą, na której jest zbudowany, naprawdę wygląda jak monumentalne dzieło rodem z powieści fantasy.

Informacje dodatkowe

Aby dojechać do pałacu Dar al-Hadżar w Jemenie, należy kierować się na północny zachód od miasta Sana drogą numer 3113. Tam, gdzie trasa prowadzi w lewo do Thula, należy pojechać prosto.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Sana'a
Jemen
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.