Współrzędne geograficzne:
54°8'9"N, 10°33'21"E

Dąb Pana Młodego

Wiele lat przed wynalezieniem Tindera, ten ponad 500-letni dąb w pobliżu Dodau, Schleswig-Holstein w Niemczech, stał się odnoszącym sukcesy swatem dla par. Jest to również jedno z niewielu drzew, które kiedykolwiek się pobrały.

Wszystko zaczęło się od surowego ojca. W początkach panowania cesarza Wilhelma II córka leśniczego Dodau zakochała się w wytwórcy czekolady z Lipska. Jej ojciec był przeciwny tej miłości (najwyraźniej nie lubił słodyczy :-) ), zmuszając młodych kochanków do spotkań w tajemnicy. Używali oni dziury w wielkim dębie w pobliżu dworu leśniczego jako miłosnej skrzynki na listy.

W końcu ojciec kobiety dał się przekonać. Obrzędy weselne odbyły się 2 czerwca 1891 roku pod tym samym drzewem, które odegrało tak ważną rolę w romansie młodej pary.

Gdy rozeszła się wieść o tej historii, coraz więcej osób zaczęło odwiedzać drzewo. Stało się znane jako Bräutigamseiche, co oznacza "Dąb Pana Młodego". Mężczyźni i kobiety, którzy chcieli odnaleźć swoją drugą połówkę, zostawiają w dziupli drzewa kartkę z pierwszą literą swojego imienia oraz swoje dane osobowe i numer telefonu lub adres e-mail. Ktokolwiek znalazł ten list i zainteresował się, mógł napisać do tej osoby.

Podobno w północnych Niemczech sto lat temu było tyle samo samotnych serc, ile jest dzisiaj. Dąb Pana Młodego stał się tak popularny, że otrzymał swój własny adres pocztowy w 1927 roku, umożliwiając kontakt z miastem osobom spoza niego. Dąb Pana Młodego w Niemczech dostaje conajmniej kilka listów dziennie.

Dąb stał się prawdziwą swatką. Według lokalnej legendy ponad 100 małżeństw ma swoje korzenie w listach znalezionych w nim. Co zabawne, Karl Heinz Martens, sam listonosz, który przez 20 lat wrzucał listy do otworu drzewa, swoje szczęście małżeńskie zawdzięcza dębowi Pana Młodego. Kilka dni po tym, jak pojawił się w lokalnym programie telewizyjnym o drzewie, otrzymał osobisty list od młodej kobiety z Hamburga za pośrednictwem dębu. Oboje spotkali się krótko po tym, pobrali się i są razem do dnia dzisiejszego.

Niestety własne życie miłosne drzewa nie było szczęśliwe. Po stuleciach samotności, 25 kwietnia 2009 roku drzewo zostało zaręczone z jedynym innym niemieckim drzewem kasztanowcem zwanym Himmelgeister Kastanie, które także posiadało swój osobisty adres pocztowy i znajdowało się na przedmieściach Düsseldorfu. Ze względu na okoliczności naturalne, para nigdy nie spotkała się osobiście, chociaż "wymieniała się" zdjęciami i liśćmi.  Niestety, małżeństwo dębu Pana Młodego dobiegło końca 14 grudnia 2015 r.oku, kiedy to Himmelgeister Kastanie musiało zostać ścięte z powodu inwazji grzybów (pień martwego drzewa został przekształcony w rzeźbę).

Będąc wdowcem, Dąb Pana Młodego w Niemczech nadal pomaga ludziom odnaleźć swojego partnera. Nigdy nie jest za późno, aby znaleźć miłość w drzewie.

Jak dojechać do dębu Pana Młodego

Jedź drogą B76 z Eutin do Plön. Skręć w prawo przy destylarni Münster, około trzech kilometrów za Eutin. Po lewej stronie znajduje się parking, z którego do dębu Pana Młodego prowadzą znaki.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Dodau 99
Eutin
Niemcy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.