Cytadela Spandau

Zbudowana na strategicznej wyspie u zbiegu rzek Haweli i Szprewy, cytadela Spandau chroni miasto Spandau (które jest obecnie dzielnicą Berlina) od co najmniej 1197 roku. Obecna forma cytadeli pochodzi jednak głównie z połowy XVI wieku, choć zawiera też te starsze segmenty, takie jak XIII-wieczna wieża Juliusa, która jest najstarszym budynkiem w całym Berlinie.

Twierdza została zaprojektowana i zbudowana przez hrabiego Rochusa zu Lynara i została ukończona w 1594 roku, pełniąc później rolę wojskową przez ponad 360 lat. Podczas wojny trzydziestoletniej fortyfikacja służyła jako baza operacji dla sił szwedzkich podczas interwencji króla Gustawa II Adolfa. Cytadela została także zdobyta w 1806 roku, kiedy to zajęły ją wojska Napoleona. Podczas francuskiego oblężenia znaczna część cytadeli została zniszczona, ale szybko ją odbudowano, po czym służyła jako więzienie dla pruskich dysydentów, a także jako skarbiec, w którym przechowywano reparacje wojenne po wojnie francusko-pruskiej.

Cytadela Spandau przeszła na wojskową emeryturę w 1945 roku, kiedy to stacjonowali tu żołnierze nazistowscy podczas bitwy o Berlin. Po przegranej bitwie Niemcy poddali cytadelę radzieckim żołnierzom, którzy byli ostatnim personelem wojskowym, który stacjonował w jej murach. Wraz z podziałem Berlina na cztery strefy okupacyjne, Spandau został przekazany Brytyjczykom, a cytadela oddana do użytku cywilnego.

Od 1950 roku Cytadela Spandau w Berlinie (niem. Spandauer Zitadelle, Berlin) służyła jako szkoła, jednak w 1986 roku stała się atrakcją turystyczną i miejscem licznych wydarzeń kulturalnych. Obecnie nie znajdziemy już żadnych dział na murach cytadeli, jednak znajdują się one w różnych muzeach i wystawach, organizowanych na terenach fortyfikacji. Czasem odbywają się tu także pokazy przeróżnych znalezisk archeologicznych, dzieł sztuki i dzieł historycznych.

Dodatkowo, wśród sklepionych dachów licznych budynków cytadeli Spandau w Berlinie znaleźć można zimową przystań dla ponad 10000 nietoperzy, które corocznie przylatują tu na zimowanie.

Jak dojechać do cytadeli?

Cytadela Spandau w Berlinie (Spandauer Zitadelle) znajduje się 5 minut spacerem od stacji metra U-Bahnhof Zitadelle na linii U7.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

64 Am Juliusturm
Berlin, 13599
Niemcy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.