Conolly's Folly (Brama "Szaleństwo Katherine Conolly")

Conolly's Folly, położone w hrabstwie Kildare w Irlandii, jest wyjątkowe z wielu powodów. Nie każdego dnia spotyka się dużą kamienną strukturę bez szczególnego związku religijnego, składającą się z łączących się łuków i obelisków w zielonej irlandzkiej wsi.

Co więcej, wygląd Conolly's Folly nie jest jedynym elementem, który czyni go wyjątkowym. Został zbudowany w 1740 roku w czasach irlandzkiego głodu w latach 1740-1741. Został zbudowany w taki sposób, aby lokalni rolnicy mogli zarobić trochę pieniędzy na budowie i nie umrzeć z głodu. Dzięki temu można to nazwać prekursorem dla niektórych projektów Nowego Ładu Roosevelta.

Katherine Conolly zleciła budowę struktury. Conolly była wdową po Williamie Conolly, który był wybitnym członkiem Irlandzkiej Izby Gmin i zmarł, będąc najbogatszym człowiekiem w Irlandii. Łuki i obeliski zdobią kamienne orły i ananasy, a centralny obelisk osiąga wysokość 42 metrów.

Conolly's Folly stoi na terenie Castletown House. Jeden z największych i najbardziej imponujących domów prywatnych w całej Irlandii, został zbudowany dla Williama Conolly'ego i właśnie tam wdowa żyła po jego śmierci w 1729 roku. Ocalony od wyburzenia w 1960 roku przez Desmond Guinness, dom został przywrócony do swojej świetności, a jego części są teraz otwarte dla publiczności.

Obecnie zarówno dom, jak i Conolly's Folly są częścią Irish Georgian Society (Irlandzkie Społeczeństwo Gregoriańskie), która zajmuje się zabytkami w Irlandii. Obecnie jest on odnawiany za pośrednictwem Office of Public Works, ponieważ przez lata popadał w ruinę.

Gdzie znaleźć Conolly's Folly?

Conolly's Folly znajduje się przy Grangewilliam w Castletown Estate poza Celbridge w Irlandii.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Celbridge
Irlandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.