Cmentarz Piratów

Na małej wysepce Ile Sainte-Marie, oddalonej 4 mile od wschodniego wybrzeża Madagaskaru, leżą pochowane kości piratów, którzy terroryzowali pobliskie morza w XVII i XVIII wieku.

Przez ponad 100 lat wyspa Ile Sainte-Marie była miejscem, w którym "zimowali" piraci (mieszkało ich tu ponad 1000), kiedy nie było sezonu na wyprawy łupieckie. Zresztą niedawno odkryta mapa z 1733 roku nazywa ją po prostu "wyspa piratów". 

Położona w pobliżu szlaku handlowego biegnącego z Indii Wschodnich, mająca liczne zatoki, tropikalna wyspa Ile Sainte-Marie była idealnym miejscem, aby ukryć statki. Piraci z całego świata mieszkali tu w drewnianych chatach ozdobionych flagami, które znaczyły załogę kapitana, do której należały.

Był to istny raj dla piratów. Znaleźć tu można było liczne kobiety, które zaspokojały potrzeby mężczyzn oraz bardzo dużo owoców tropikalnych, które zaspokajały ich głód.

Kiedy jeden z piratów umierał, chowano go na malowniczym cmentarzu na wzgórzu z widokiem na wodę. Obecnie uchowało się tu około 30 nagrobków, w tym kilka naznaczonych czaszką i kośćmi krzyżowymi, międzynarodowym symbolem piratów.

Legenda głosi, że osławiony William Kidd został pochowany w wielkim czarnym grobie na cmentarzu piratów, oraz że pochowano go w pozycji siedzącej jako kara za jego podłe czyny. Jego legendarny statek, zwany Galerą Przygód (odkryty dopiero w 2000 roku), został zadokowany w pobliżu wyspy, a jego łup leży prawdopodobnie gdzieś na dnie pobliskiego morza.

Zresztą sama perspektywa nieodkrytego skarbu z co najmniej pół tuzina udokumentowanych wraków statków u wybrzeży wyspy Ile Sainte-Marie do dziś przyciąga wielu poszukiwaczy przygód oraz nurków w te rejony. Chyba jednak piraci zbyt dobrze poukrywali swoje zrabowane skarby, bo nikomu nic się nie udało znaleźć ani wyłowić.

Piraci mieszkali na wyspie Ile Sainte-Marie aż do końca XVIII wieku, kiedy to Francuzi siłą opanowali wyspę, która później, bo dopiero w 1960 roku, została oddana dla Madagaskaru.

Obecnie wyspa Ile Saint-Marie jest dobrze prosperującym miejscem turystycznym. Cnemtarz piratów powoli się rozpada i każdy turysta może tam zajrzeć. To zabawne, że na tak spokojnej wyspie leżą kości tak bardzo niespokojnych ludzi, o których mało kto już pamięta.

Cmentarz piratów na wyspie Ile Sainte-Marie na Madagaskarze znajduje się w pobliżu miejscowości Ambodifototra i pięknie widać stąd morze.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

The Pirate Cemetery
Analanjirofo
Madagaskar
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.