Współrzędne geograficzne:
57°41'15"N, 4°6'50"W

Cmentarz opuszczonych platform wiertniczych

W malowniczym obszarze zatoki Cromarty Firth (część Moray Firth w Szkocji), gdzie delfiny skaczą pomiędzy niebieskoszarymi falami, znajdziemy opuszczonych gigantów ze skręconego metalu - stare platformy wiertnicze.

Cena ropy naftowej stale spada, co w Szkocji, podobnie jak w wielu innych krajach, oznacza to porzucanie platform wiertniczych.

Demontaż maszyn jest nie tylko kosztowny, ale może również okazać się błędem w przypadku ponownego wzrostu cen na rynku. Tak więc ogromne platformy wiertnicze, które ważą ponad tysiąc ton każda, są holowane do zatoki Cromarty Firth na Morzu Północnym. To tutaj zostają opuszczone, dopóki gospodarka nie zwróci się ponownie w stronę ropy naftowej. Wielu Szkotów ma na to nadzieję, szczególnie w obszarach mocno wspieranych przez przemysł wiertniczy.

Te zardzewiałe i opuszczone platformy wiertnicze w Cromarty Firth są symbolem tego, co według wielu jest końcem szkockiego przemysłu naftowego, nadchodzącym zwiastunem bezrobocia w społecznościach zależnych od przemysłu naftowego od dziesięcioleci.

Jednak dyrektor zarządzający portem w Cromarty Firth, Bob Buskin, nie odnosi się do opuszczonych platform wiertniczych jako do cmentarza, ale raczej parkingu, co wskazuje na jego przekonanie, że sytuacja kiedyś się zmieni.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

B9163
Highland, Szkocja
Wielka Brytania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.