Cmentarz Chauchilla

Od 1997 roku prawo peruwiańskie chroni stary cmentarz Chauchilla, miejsce pochówku Nazca, gdzie zmumifikowane ciała spoczywały aż do IX wieku. Przed tą datą nekropolia była bezlitośnie niszczona przez wszelkich łowców skarbów i czyścicieli grobowców. Wiele z tych starożytnych ciał po raz drugi straciło głowy.

Liczne zmumifikowane głowy rozproszone są wśród wielu innych pełnych mumii na cmentarzu Chauchilla. Wiele głów zostało specjalnie przygotowanych, z otworami wywierconymi w grzbietach czaszek, a w niektórych przypadkach nawet sznur został przewleczony przez zmumifikowaną głowę, aby udawać powieszenie.

Przez bardzo wiele czasu uważano, że głowy te są trofeami wziętymi podczas bitew, jednak ostatnio odkryto, że walające się głowy pochodzą z tej samej populacji, co pełne mumie, co raczej wyklucza je jako trofea. Informacja dlaczego zostały odcięte, pozostaje więc nieznana.

Pomimo faktu, że dalsze pochówki nie były w Chauchilla prowadzone od IX wieku, szczątki ludzkie są zdumiewająco dobrze zachowane. Suchy klimat peruwiańskiej pustyni jest oczywiście czynnikiem ochronnym, ale praktyki pogrzebowe przyczyniły się również do kondycji wielu ciał - niektóre nadal mają włosy i skórę, ponad 1200 lat po ich śmierci.

Ubranych w bawełnę i pomalowanych żywicą, zmarłych umieszczono na cmentarzu Chauchilla w Peru w grobowcach z cegły mułowej. Drewniane słupy, które kiedyś były uważane przez archeologów jako elementy religijne, obecnie są uważane za naturalne "suszarki" powietrza, co było dodatkowym krokiem potrzebnym do tak imponującego przykładu mumifikacji.

Odkryte w 1920 roku pozostałości i artefakty zostały rozproszone po całym obszarze, zrywane przez nikczemnych oprawców. Cmentarz został przywrócony tak blisko stanu pierwotnego, jak to tylko możliwe, z kośćmi, ciałami, głowami i artefaktami.

Dodatkowe informacje o Chauchilla

Cmentarz Chauchilla znajduje się 28,5 kilometrów na południowy wschód od miasta Nazca w Peru. Z miasta jedzie się tam autostradą 1S na południe od Nazca do Carretera a Chauchilla.

Warto dodać, że cmentarz znajduje się na pustyni, więc krem do opalania jest tu niezbędny. Warto też zainteresować się wyprawą z przewodnikiem, który może opowiedzieć bardzo wiele ciekawych historii o cmentarzu Chauchilla w Peru.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Carretera a Chauchilla
Nazca
Peru
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.