Współrzędne geograficzne:
51°41'16"N, 5°18'43"E

Centrum Sztuki Hieronima Boscha (Jheronimus Bosch Art Center)

Wczesny niderlandzki malarz Hieronymus Bosch znany jest ze swoich koszmarnych krajobrazów wypełnionych wymyślnymi stworzeniami i scenami rodem z horrorów. Centrum sztuki Jheronimus Bosch, mieszczące się w zabytkowym kościele w Holandii, pozwala zwiedzającym eksplorować ten straszny świat poprzez oglądanie replik jego dzieł oraz warsztatu.

Zlokalizowane w rodzinnym mieście Bosh'a, o nazwie s-Hertogenbosch w Holandii, Centrum Sztuki Hieronima Boscha (Jheronimus Bosch Art Center) znajduje się w niegdyś pięknym kościele św. Jakuba, co jest ironicznym wyborem, biorąc pod uwagę obsesję artysty na temat pośmiertnego potępienia.

Aby każdy odwiedzający dostrzegł szczegóły pracy Hieronima Boscha, w kościele umieszczono "naturalnej wielkości" posągi niektórych z jego kultowych demonów. Resztki kościoła, takie jak zegar astronomiczny i zawiłe drewniane podium, są teraz otoczone opancerzonymi rybami ujeżdżanymi przez wieśniaków, dziwaczne latające stworzenia wiszące w powietrzu i dziwne bestie umieszczone wśród ławek. Ściany pokryte są również gobelinami i odtworzeniami prac artysty i malarza Jheronimus'a Bosch'a.

Reszta byłego kościoła świętego Jakuba takżezagłębia się w dziedzictwo Boscha. W piwnicy Centrum Sztuki Hieronima Boscha (Holandia) mieści się dawna pracownia malarza. W wysokiej wieży kościelnej znajduje się teraz szklana winda, która przenosi zwiedzających przez poziomy przestrzeni galerii, w której znajduje się więcej odbitek dzieł Jheronimusa, a także tworów inspirowanych jego złowrogimi dziełami.

Chociaż Centrum Sztuki Jheronimus Bosch Art Center w s-Hertogenbosch (pol. Centrum Sztuki Hieronima Boscha) nie posiada żadnych oryginalnych dzieł Boscha, to pozwala ludziom naprawdę zamieszkać w jego strasznych wizjach życia pozagrobowego poprzez zgromadzenie kopii ogromnej ilości jego prac w jednym miejscu.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

2 Jeroen Boschplein
's-Hertogenbosch, 5211 LN
Holandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.