Współrzędne geograficzne:
53°6'42"N, 19°8'46"E

Centrum Chopinowskie w Szafarni

W Polsce, ojczyźnie Fryderyka Chopina, nie brakuje miejsc honorujących geniusz muzyczny - w tym prawdziwe serce Chopina, które po jego śmierci sprowadzono z Paryża do Warszawy. Ale bardziej niejasny (i znacznie mniej makabryczny) hołd dla kompozytora można znaleźć w małej wiosce Szafarnia, w historycznej Ziemi Dobrzyńskiej, malowniczym miejscu, które zostało umieszczone na mapie kulturalnej za to, że było dawnym miejscem wakacyjnego wypoczynku największego polskiego kompozytora.

W wieku od 4 do 14 lat młody Fryderyk Chopin spędził w tym pięknym dworku w Szafarni niezapomniane wakacje w 1824 i 1825 roku. Budynek należał do rodzinnego majątku jego przyjaciela Dominika Dziewanoskiego. Dziś w małym XIX-wiecznym pałacu mieści się Centrum Chopinowskie, centrum kultury, sala koncertowa i małe muzeum, w którym można podążać śladami młodego wirtuoza.

Odwiedzający mają okazję przeczytać zabawne listy młodego Chopina, które pokazują jego wielkie umiejętności literackie i poczucie humoru. W miejscowej kawiarni serwowana jest aromatyczna kawa z żołędzi, którą pijał Chopin. Możena poczytać książki w bibliotece, pospacerować po zabytkowym parku lub oczywiście posłuchać muzyki skomponowanej przez Chopina, inspirowanej polskim folklorem, którego tu doświadczył.

Chopinowskie centrum kultury organizuje także koncerty muzyki klasycznej, wystawy sztuki, spektakle teatralne, czytania książek i kursy edukacyjne. Prawdopodobnie najlepiej znane jest z Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla dzieci i młodzieży. Konkurs ten, mający 25-letnią tradycję, jest bardzo popularnym konkursem pianistycznym z udziałem uczestników z całego świata.

Godziny otwarcia

Centrum Chopinowskie w Szafarni jest otwarte dla turystów od wtorku do niedzieli do 16:00.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Szafarnia 1
Szafarnia
Polska
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.