Centrum badań Tambopata

Ośrodek badań Tambopata położony jest głęboko w peruwiańskiej dżungli i jest jednym z najbardziej oddalonych ośrodków w Amazonii, a nawet w całej Ameryce Południowej. Wyizolowana lokalizacja sprawia, że jest to niezwykłe miejsce do obserwowania natury i dzikiej przyrody lasu deszczowego, w dużej mierze niezakłóconej przez ludzi.

Obiekt położony jest w rezerwacie przyrody Tambopata w regionie Madre de Dios w Peru i jednocześnie stanowi centrum badań oraz centrum turystyczne. Prowincja Tambopata jest jednym z najbardziej bioróżnorodnych regionów na świecie, a region jest tak zacisznie położony, że jedynie niewiele dróg dociera do tej gęstej dżungli. Dlatego zwiedzający i badacze w centrum są na okrągło zachwycani bliskością rzadkich zwierząt.

W obrębie rezerwatu można obserwować zwierzęta z niesamowitą bliskością - nie tylko przez ekrany, ale i na własne oczy.

Rezerwat zamieszkuje ponad 670 gatunków ptaków. Wiele tysięcy mieszkających tu owadów jest nieznanych nauce. Znaleźć tu można także ponad 200 gatunków ssaków, w tym jaguary, tapiry i gigantyczne mrówkojady. Trujące i kolorowe żaby wskakują między drzewa, gdzie ukrywają się tęczowe węże boa. Zbiorniki wodne w starorzeczach to gigantyczne wydry czy zagrożony gatunek łasicy o długości 5,5 metra. Ponad 10.000 gatunków roślin żyje w regionie Tambopata, co czyni go jednym z najbardziej zróżnicowanych miejsc na świecie dla roślin.

W regionie Tambopata żyje niewielu rdzennych Peruwiańczyków, a część z nich ma możliwość pracy w centrum ekoturystyki. Jednak czasami prowadzi to do wykluczenia pracowników ze swoich społeczności. Ludy tubylcze zbierają również orzechy brazylijskie w lokalnych gospodarstwach wspieranych przez organizacje non-profit, które pomagają zapobiegać wylesianiu. Pomimo tych wysiłków, wylesianie nadal stanowi zagrożenie z powodu nielegalnego wydobycia złota.

Odwiedzający mogą przyjechać i spędzić kilka dni w dżungli all-inclusive z codziennymi wycieczkami, chociażby taką z jednodniową wizytą w pobliskim schronisku Refugio Amazonas z wieżą z baldachimem, z której widać liczne kolorowe ptaki. Ponieważ coraz więcej osób ma możliwość zobaczenia i poznania niesamowitego życia kwitnącego w peruwiańskiej Amazonii, nadzieja jest taka, że ich pobyt pomoże finansować badania i ochronę tego cennego obszaru.

Po rozwoju centrum, goście mogą teraz korzystać z opcji Superior, Comfort, Suite i Deluxe Suite. Apartamenty typu deluxe oferują duży balkon z wygodnymi siedziskami i stolikami do wypoczynku w otoczeniu lasu deszczowego.

Jak dojechać do Centrum badań Tambopata w Peru?

Ponieważ Centrum badań Tambopata w Peru jest tak odlegle położone, jedynym sposobem na dotarcie tutaj jest rezerwacja lotu na lotnisko Jorge Chavez, a następnie przejazd autobusem do centrum.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Left side of River National Reserve
Tambopata
Peru
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.