Współrzędne geograficzne:
34°38'21"S, 58°21'45"W

Caminito

"Desde que se fue triste vivo yo, caminito, amigo, yo también me voy" - zaśpiewał w piosence Caminito artysta Carlos Gardel, argentyński śpiewak francuskiego pochodzenia, wykonawca pieśni z gatunku tango. Tymi żałobnymi słowami uczcił niewielki odcinek budynków w La Boca, w słynnym Buenos Aires.

Powyższy tekst z piosenki z grubsza tłumaczy się na „Odkąd odeszła, żyłem w smutku na aleji, mój przyjacielu. Teraz ja także odchodzę.”, a ta aleja to Caminito, kolorowa, mała droga w dzielnicy La Boca w Buenos Aires. Cóż, w pewnym sensie.

Co ciekawe, teksty do tanga Caminito pochodzą z wiersza napisanego przez poetę Gabino Coria Penaloza i odnoszą się do innej alei, tej w wiosce Olta w prowincji La Rioja. Jednak autor piosenki, kompozytor Juan de Dios Filiberto, zainspirował się do napisania piosenki w jaskrawym kolorze Caminito w La Boca (Buenos Aires) i użył wiersza Penaloza w swojej muzyce. Tak więc teksty Caminito odnoszą się do jednej alei, podczas gdy muzyka jest inspirowana inną.

Podobnie jak w przypadku wielu romantycznych miejsc, samo Caminito pochodziło z mało romantycznej historii. Początkowo był to mostek nad maleńkim strumieniem, ale kiedy ten wysechł, został sztucznie wypełniony. Później mieściły się tu linie kolejowe, które wkrótce zostały popuszczone, a potem wysypisko śmieci. Caminito zawdzięcza swoje nowe życie artyście Benito Quinqueli Martín, znanego z malowania scen z szorstkiego życia portowego wokół La Boca.

W latach 50-tych Quinqueli Martín zaczął malować budynki w żywych kolorach Caminito i ostatecznie pod koniec uliczki zbudował małą scenę. Jego wytrwałość ustanowiła ścieżkę, którą podążyła cała społeczność artystów, a w połączeniu ze sławą tanga Caminito miejsce to odżyło jako symbol miasta Buenos Aires.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Caminito - Barrio de La Boca
Buenos Aires
Argentyna
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.