Współrzędne geograficzne:
51°3'12"N, 2°26'49"E

Bunkry Leffrinckoucke

Kiedy nazistowskie siły niemieckie przejęły kontrolę nad historycznym francuskim fortem Fort des Dunes (znanym także jako Fort Leffrinckoucke), zainstalowali szereg typowo imponujących nadmorskich bunkrów w ramach "Wału Atlantyckiego", a dziś ich betonowe fortyfikacje zostały opuszczone, popadły w ruinę i są wykorzystywane jako płótno dla ambitnej ulicznej sztuki graffiti.

Zbudowany pod koniec XIX wieku Fort des Dunes nie był wielkim graczem podczas I wojny światowej, ale podczas II wojny światowej brał udział w licznych działaniach wojskowych, które spowodowały jego uszkodzenie. Po wkroczeniu do fortyfikacji Niemcy przystąpili do naprawy wyrządzonych przez siebie szkód i rozszerzyli swoją obronę na brzeg Oceanu Atlantyckiego. Betonowe bunkry Leffrinckoucke we Francji  zostały zbudowane w rzędzie rozciągającym się na długość fortu.

Pod koniec wojny, kiedy Niemcy zostali wyparci z tego obszaru, fort Leffrinckoucke został na pewien czas użytkowany przez biurokrację wojskową, ale ostatecznie został opuszczony w połowie lat 50-tych. Morze wdarło się do opuszczonych bunkrów, które Naziści po sobie zostawili, niszcząc je do tego stopnia, że nawet po odbudowie samego fortu Fort des Dunes nie dało się ich naprawić.

Obecnie opuszczone ruiny i bunkry Leffrinckoucke we Francji zostały w dużej mierze zarekwirowane jako płótna dla artystów ulicznych, z których niektórzy posunęli się do tego, że swoimi graffiti udekorowali całe bunkry w przeróżne wzory.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Chemin de la Batterie
Leffrinckoucke, 59495
Francja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.