Bunkier Prezydenta John'a F. Kennedy

Tuż pod powierzchnią Florydzkiej Wyspy Peanut, położonej niedaleko wybrzeża Palm Beach, znajduje się bunkier jądrowy, który został specjalnie zaprojektowany, aby pomieścić prezydenta Johna F. Kennedy'ego i jego sztab w przypadku ataku nuklearnego podczas pobytu na wakacjach w okolicy.

Stworzony w niecałe dziesięć dni przez dywizjon sił zbrojnych SeaBees (Morskie Pszczoły), bunkier znajdował się dziesięć minut drogi od ośrodka wypoczynkowego Palm Beach, w którym młody prezydent spędzał dużo czasu ze swoją rodziną. Wraz z wybuchem kryzysu kubańskiego rakietowym priorytetem stało się upewnienie się, że głównodowodzący nigdy nie znajdzie się daleko od bunkra, a więc inżynierowie z marynarki wojennej stworzyli obiekt, który mógłby pomieścić prezydenta Stanów Zjednoczonych i do 30 innych osób przez około miesiąc. Falisty korpus schronu został następnie zakopany pod ziemią oraz przykryty ołowiem i betonem.

Na szczęście bomby nigdy nie przyleciały. Po śmierci Johna F. Kennedy'iego bunkier został zapomniany i popadł w ruinę. Dopiero w połowie lat 90. obiekt został wynajęty przez grupę muzealną i rozpoczęto prace nad przywróceniem go do pierwotnego stanu. Muzeum bunkra zostało otwarte w 1999 roku, dzięki czemu zwiedzający mogli zobaczyć opuszczone schronisko, które zostało przywrócone do stanu, w jakim przyjąłby prezydenta. Istnieją nawet repliki racji żywnościowych.

Aktualizacja z października 2017 roku: Niestety bunkier został zamknięty, a wszystkie artefakty zostały przeniesione do Muzeum Morskiego w Palm Beach.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

West Palm Beach, Floryda, 33404
Stany Zjednoczone
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.