Współrzędne geograficzne:
41°1'54"N, 28°56'58"E

Bułgarski Żelazny Kościół (Cerkiew św. Szczepana w Stambule)

W Stambule nie brakuje przeróżnych domów modlitwy, a bułgarski kościół św. Szczepana, położony wzdłuż brzegu Złotego Rogu, na pierwszy rzut oka niewiele różni się od innych. Jednak po dokładniejszej analizie ta bazylika jest bardzo unikatowa.

Zbudowana w XIX-wiecznym okresie eksperymentów architektonicznych, cerkiew św. Szczepana jest w całości wykonana z żeliwa. Nawet do dnia dzisiejszego ściany są metalowe, a od strony wewnętrznych łuków przypominają spróchniałe kwiaty. Kościół składa się z wylanych żelaznych płyt, które przypłynęły tu na statkach towarowych z Wiednia, wzdłuż Dunaju, przez Morze Czarne, przez Bosfor, a następnie były montowane na miejscu. Było to zarówno opłacalne, jak i wydajne, ale pomysł, aby w ten sposób budować kościoły, nigdy się nie przyjął.

Według popularnej opowieści i lokalnej legendy, sułtan Abdülaziz nie chciał pozwolić bułgarskiej mniejszości prawosławnej na budowę kościoła. Powiedział więc, że zgodzi się na cerkiew, jeśli zostanie ona zbudowana w ciągu miesiąca. Jednak jak większość legend, nie jest ona prawdziwa.

Historia cerkwi św. Stefana w Stambule rozpoczęła się wraz z finansowaniem przez bułgarski rząd konkursu na zaprojektowanie kościoła, który wygrał ormiański architekt Hovsep Aznavur. Następnie rząd rozpoczął proces zbierania ofert na odlewanie tzw. form Aznavura, ostatecznie wygrany przez firmę Rudolph Philip Waagner, która zdołała przetransportować wszystkie pięćset ton rozebranego kościoła do obecnej lokalizacji w dzielnicy Fatih w Stambule.

Chociaż Bułgarski Żelazny Kościół został złożony niezwykle szybko, nawet według współczesnych standardów, wciąż nie spełniłby wymagań sułtana co do miesiąca, w którym miano go wykonać.

Jedynym pozostałym oryginalnym elementem drewnianego kościoła, który poprzedzał Żelazny Kościół, jest jego kamienny ołtarz, używany do dziś. Budowa cerkwi w Stambule zakończyła się 8 września 1898 roku, i jako jeden z niewielu na świecie pełnych metalowych kościołów znajduje się w ciągłym użyciu.

Odwiedzający Świętego Szczepana pozostają zachwyceni śladami rdzy pełznącej nad bogatą nawą prawosławną, mówiącą o swojej długiej podróży, którą przebyła przez morza, aby w końcu dotrzeć do tureckiego Stambułu. Ostatnio były tu prowadzone prace renowacyjne, które zakończyły się w styczniu 2018 roku i kościół jest na nowo otwarty.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Mürselpaşa Cd. No:85
Fatih District
Fatih, 34087
Turcja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.