Magiczne drzwi Porta Alchemica

Podczas gdy te "magiczne drzwi" są dobrze znane Włochom, ledwie zauważają je turyści odwiedzający Rzym. Ale w centralnej dzielnicy Piazza Vittorio, wewnątrz parku, pozostałości starej willi ujawniają Magiczne lub Alchemiczne Drzwi, portal do prawdziwego i tajemniczego świata alchemii XVII wieku.

Pełna symboli i napisów, willa została zbudowana na początku XVII wieku przez rzymskiego markiza Massimiliano Palombarę, członka grupy ludzi zwanych „Alchemikami z Palazzo Riario”, którzy zgromadzili się wokół rzymskiego dworu szwedzkiej Christiny, królowej Regent Szwecji. Christina była gorącą zwolenniczką alchemii i nauki, a myśliciele i luminarze nauki, tacy jak Decarte i Athanasius Kircher, często przebywali na jej włoskim dworze wraz z entuzjastami alchemii, takimi jak Massimiliano Palombara właśnie.

Magiczne drzwi Porta Alchemica to jedyne wejście pozostałe z pięciu bram wejściowych do willi markiza Palombara. Według legendy markiz spotkał alchemika na przyjęciu, który powiedział mu, że może użyć pewnego zioła, aby zamienić metale w złoto.

Rankiem alchemik (zwany Giuseppe Francesco Borri) zniknął, ale zostawił po sobie kilka płatków złota, podobno dowodów o jego udanych przemianach i nieczytelny arkusz, "przepis" na transformację. Ponieważ markiz nie był w stanie go odczytać, wpisał przepis na swoje drzwi w nadziei, że ktoś, kto to zrozumie, odnajdzie w końcu alchemiczny graal.

Tajemnice i okultystyczne wierzenia wciąż otaczają drzwi, a przedziwny symbol nad drzwiami napędza wiele z tych teorii. Jednak oczywiście dla większości odwiedzających Rzym, jest to po prostu kolejna tajemnicza ruina.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Piazza Vittorio Emanuele
In the park
Rzym, 00185
Włochy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.