Współrzędne geograficzne:
43°29'36"N, 142°36'50"E

Błękitny Staw

Szybki spacer po lesie w pobliżu Biei w Japonii prowadzi do hipnotyzującej sceny rodem z bajki. Znajdziemy tu schowany lśniący niebieski staw, gdzie martwe srebrne brzozy wystają ponad krawędź wody, a ich odbicia wydają się namalowane na szklanym płótnie.

Sztuczny Błękitny Staw w Japonii powstał w 1988 roku, kiedy rzeka Biei została spiętrzona, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez przepływy błota w wyniku erupcji pobliskiej góry Tokachi. To, co miało być tylko efektem projektu inżynierii środowiska, stworzyło zapierający dech w piersiach piękny cud.

Uważa się, że modry odcień błękitnego jeziora w Biei jest spowodowany wodorotlenkiem glinu zawieszonym w wodzie. Wodorotlenek glinu odbija niebieskie światło o krótszej długości fali, co oznacza, że sama woda nie jest niebieska. Ale to nie czyni go mniej zniewalającym.

Czarujący kolor Błękitnego Stawu zmienia się w zależności od kąta patrzenia, pory dnia i pory roku. Gdy powietrze jest nieruchome, odbija się ono od drzew zanurzonych w wodnistym grobie jak zwierciadło zabarwione na niebiesko. Chociaż staw zamarza w chłodniejszych miesiącach, obecnie jest coroczna tradycja oświetlania wody o każdej porze roku, tworząc eteryczny blask pod warstwą śniegu i lodu.

Jeśli Błękitny Staw w Japonii wydaje się Wam znajomy, to nie bez powodu. Jezioro zdobyło międzynarodowe uznanie po tym, jak Apple zamieściło jego zdjęcie jako tapetę w OS X Mountain Lion, który został wydany w 2012 roku.

Informacje praktyczne o dojeździe i wstępie

Do Błękitnego Stawu w Biei (Hokkaido, Japonia) można dojechać samochodem lub autobusem z Sapporo. Z parkingu jest pięć do dziesięciu minut spacerem przez las do stawu. Dostęp do stawu jest zawsze otwarty i nie ma opłat za wizytę.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Biei-chō
Japonia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.