Ceremonialny Punkt Bieguna Południowego i Klub 300stu

Zapisy do jednego z najbardziej ekskluzywnych klubów na świecie odbywa się wokół małego, czerwono-białego słupa na Antarktydzie. Tylko ci, którzy wytrzymają różnicę atmosferyczną prawie 150 stopni celsjusza, mogą je otrzymać.

Aby dołączyć do elitarnego klubu 300, mieszkańcy stacji na biegunie południowym Amundsen-Scott South Pole Station, gdzie w zimowe dni temperatura zewnętrzna spada poniżej -50 stopni, muszą się całkowicie rozebrać. To dziwna tradycja, która wiąże się z wysokim ryzykiem odmrożeń w raczej wrażliwych, zwykle ubranych obszarach ciała.

Aby dołączyć do ekskluzywnej grupy, naukowcy muszą najpierw spędzić trochę czasu w 85-stopniowej saunie na stacji. Gdy już są w pełni ugotowani, rzucają się na zewnątrz (energicznym krokiem, ponieważ bieganie jest niebezpieczne), nosząc tylko buty i opcjonalny karkas, aby okrążyć ceremonialny biegun południowy, który znajduje się setki stóp od stacji. Następnie wracają do sauny, która pomaga im się rozmrozić, podczas gdy alkohol rozgrzewa ich w środku. Ci, którzy ukończą wyzwanie, otrzymują nawet pamiątkową odznakę.

Chociaż myśl o nagim naukowcu biegnącym po lodzie w niebezpiecznie mroźnych temperaturach, aby okrążyć biegun, może wydawać się po prostu absurdem, to w rzeczywistości ukochany rytuał. Temperatura spada tylko na kilka dni w ciągu roku, sprawiając, że zwariowana tradycja staje się niemal ceremonialna. Uczestnicy są zazwyczaj witani przez przechodniów, którzy używają latarek, aby poprowadzić ich w stronę słupa podczas wiecznej zimowej czerni.

Słup ten nie jest nawet prawdziwą lokalizacją Bieguna Południowego. Antarktyda jest pokryta masywnymi kawałkami ruchomych pokryw lodowych, które poruszają się około 10 metrów każdego roku. Ten ciągły ruch lodu uniemożliwia precyzyjne zlokalizowanie najbardziej wysuniętego na południe punktu na świecie ze zbyt dużą precyzją.

Znalezienie i oznaczenie dokładnego geograficznego bieguna południowego to coroczna tradycja noworoczna dla osób przebywających na stacji (wtey jednak wszyscy są ubrani). Co roku od 1959 roku mieszkańcy Bieguna Południowego wznoszą nowy tymczasowy znacznik w wyznaczonym miejscu, a stary ustawiają w gablocie wewnątrz stacji. Uroczysty punkt Bieguna Południowego pozostaje jednak zawsze w tym samym miejscu, otoczony flagami, czekając na kolejną grupę zimowych naukowców, którzy chcą dołączyć do jednego z najdziwniejszych klubów na świecie.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

The South Pole
Antarktyda
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.