Biblioteka Narodowa Finlandii

W rozległych salach tej eklektycznej biblioteki narodowej znajduje się skarb fińskiej wiedzy kulturowej, zebrany z każdego zachowanego źródła w kraju.

Biblioteka Narodowa Finlandii została obdażona prestiżowym wyzwaniem, aby zachować wszelkie materiały zarówno drukowane, jak i audiowizualne, wyprodukowane w obrębie granic Finlandii, aby służyć  jako strażnik dziedzictwa kulturowego w kraju. Znajduje się tu największy zbiór w całym państwie, a głowny budynek oraz aneks kompleksu przechowuje na 109 kilometrach przestrzeni półkowej ponad 3 miliony czasopism i książek.

Zbudowana w celu zastąpienia Biblioteki Akademii w Turku po pożarze z 1827 roku, który zniszczył zbiór liczący ponad 40000 egzemplarzy, Fińska Biblioteka Narodowa poświęciła się gromadzeniu szerokiego wachlarza dziedzictwa, którego długowieczność pozwala mu być jedyną biblioteką naukową, której kolekcja zawiera materiały sprzed 1917 roku, kiedy Finlandia uzyskała niepodległość, i ma największą, najbardziej wszechstronną kolekcję opisującą imperium rosyjskie istniejące na świecie.

Składa się z dwóch obszarów: głównego budynku Fabiania i aneksu Rotunda. Rotunda składa się z typowych secesyjnych akcentów, podczas gdy główny budynek jest zgodny z wytycznymi imperialnymi. Ze sklepionymi sufitami i klasycznymi klatkami schodowymi, każda sala ma swój własny schemat kolorów, każda wyłożona została też greckimi i rzymskimi odlewami gipsowymi.

Biblioteka Narodowa Finlandii w helsinkach została przeprojektowana w 2001 roku, ale nie wszystko zostało wymienione na nowe. Oryginalne żelazne ogrodzenie w dziedzińcu biblioteki nadal stoi, a przy południowej ścianie znajdziemy brązowe popiersie cara Aleksandra I, stoi tu od 1814 roku.

Główny budynek Helsińskiej Biblioteki Narodowej w Finlandii został odnowiony w 2015 roku i ponownie otwarty dla zwiedzających wiosną 2016 roku.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Unioninkatu 36
University of Helsinki
Helsinki, 00170
Finlandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.