Biblioteka Publiczna Spijkenisse (MVRDV Book Mountain)

Firma architektoniczna MVRDV zaprojektowała ten wyjątkowy, pokryty 9300 metrami kwadratowymi szkła, schodów i książek budynek zwany Book Mountain i znajdujący się w pobliżu Rotterdamu. Ze swoimi ogromnymi przestrzeniami, Biblioteka Publiczna Spijkenisse rzuca wyzwanie klasycznym bibliotekom.

Ta zdumiewająca biblioteka publiczna w Rotterdamie o wielkiej szklanej i drewnianej skorupie jest warstwową, pięciopiętrową strukturą podobną do piramidy, z książkami ustawionymi na półkach, które wiją się wokół ceglanych murów.

Przepięknie oświetlony w nocy i wypełniony naturalnym światłem w ciągu dnia, budynek miał symbolizować wciąż istniejącą potrzebę czytania literatury i uczenia się. Jego konstrukcja przypominająca latarnię morską i naturalne, otwarte przestrzenie, są w stanie pomieścić ponad 70000 książek.

Book Mountain w Rotterdamie (lub Biblioteka Publiczna Spijkenisse) zdobyła w 2012 roku prestiżową nagrodę Dutch National Wood.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Spijkenisse, 3201
Holandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.