Współrzędne geograficzne:
53°28'49"N, 2°14'55"W

Biblioteka Johna Rylandsa

Prawdopodobnie każdy, kto ma bibliotekę nazwaną swoim imieniem, był lub jest bardzo bogatym człowiekiem. Jednak mając TAKĄ biblotekę, łatwo się domyślić, że bogactwo Johna Rylandsa miało niewiele sobie równych. Był on właściciel największego brytyjskiego producenta tekstyliów pod koniec XIX wieku oraz pierwszym multimilionerem w Manchesterze. Kiedy w 1888 roku zmarł, jego żona Enriqueta Rylands postanowiła zbuować mu swego rodzaju pomnik, czyli właśnie bibliotekę Johna Rylandsa w Manchesterze.

Powstała w ten sposób biblioteka Johna Rylandsa jest właśnie swego rodzaju pamiątką po zmarłym człowieku, zarówno pod względem architektonicznym, jak i akademickim. Budynek, który został oddany do użytku w 1889 roku i uważany jest za jeden z najwybitniejszych przykładów architektury neogotyckiej w całej Europie, a jednocześnie bezproblemowo łączy w sobie detale z dziedziny sztuki i rzemiosła oraz secesyjną konstrukcję metalową.

Zbudowany w centralnej dzielnicy Manchesteru, na ciasnym terenie, otoczony wąskimi uliczkami i wysokimi magazynami, budynek został zbudowany w strzelistym stylu katedralnym, z wieloma wysokimi oknami zaprojektowanymi, by wpuszczać do wnętrza dobre światło do czytania, przywodząc na myśl katedry chrześcijańskie. Zresztą sama biblioteka Johna Rylandsa była opisywana jako zapewniająca "klasztorną" ciszę i miejsce, gdzie można uciec od handlowego i przemysłowego zgiełku w Manchesterze.

Kolekcja biblioteki rozpoczęła się od zakupu w 1892 roku drugiej prywatnej biblioteki Earl Spencer, powszechnie uważanej za jedną z najlepszych tego typu bibliotek w Europie. Składająca się z około 43 tysięcy pozycji, w tym chociażby druków sprzed 1501 roku, kolekcja została uzupełniona przez setki innych książek i rękopisów zebranych przez panią Ryland.

Po otwarciu bibloteki pojawił się jednak pewien problem. Zważywszy na ogromne zanieczyszczenie powietrza w mocno uprzemysłowionym Manchesterze obawiano się o stan książek. Aby temu zapobiec, w regałach pomontowano skomplikowane zamki i uszczelki, oraz zastosowano zaawansowane jak na tamte czasy systemy filtracji powietrza.

W końcu budynek został otwarty dla mieszkańców w 1900 roku. Co ciekawe, biblioteka Johna Rylandsa była jednym z pierwszych miejsc w Manchesterze, gdzie zainstalowano oświetlenie elektyczne, a w 1950 roku budynek produkował już własny prąd dzięki generatorowi.

Obecnie biblioteka Johna Rylandsa jest częścią systemu bibliotecznego Uniwersytetu w Manchesterze i mieści ponad 250 000 książek i ponad milion rękopisów i archiwów. Znakomita kolekcja biblioteki obejmuje średniowieczne iluminowane rękopisy, oryginalną Biblię Gutenberga i najstarszy znany fragment Nowego Testamentu.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

150 Deansgate
Manchester, Anglia, M3 3EH
Wielka Brytania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.