Bibi Ka Maqbara

Wiele replik znanych budynków jest strasznie małych lub zbudowanych w kiczowaty sposób, co zdaje się prawie kpić z oryginału. Bibi Ka Maqbara w Maharashtra w Indiach nie robi żadnej z tych rzeczy. Sama w sobie jest wielką Maqbara ("święty grób" w języku arabskim), z inkrustowanymi ścianami i marmurowymi podłogami, otoczona wieżyczkami i pięknym zbiornikiem wodnym.

Bibi Ka Maqbara w Indiach znana jest jako "Taj Mahal biednego człowieka", ewentualnie jako "Mini-Taj". Podobnie jak oryginał, jest to pomnik zbudowany na pamiątkę utraconej miłości. W tym przypadku to miłość matki, a nie żony, zainspirowała księcia Azama Szacha do zbudowania tej konstrukcji w latach 1651 - 1661.

Mini Taj został wzniesiony niecałe 30 lat po oryginale, złożonym z nieco skromniejszych materiałów budowlanych, jak wapień i tynk, mniej też było tu marmuru, którego było dużo w północnych Indiach, niedaleko Jaipur, tam gdzie zbudowano prawdziwe Taj Mahal. Aby zbudować Bibi Ka Maqbara, marmur musiano ciągnąć wozami do nowej stolicy imperium Mogołów. Budowa trwała zaledwie 6 lat, co w porównaniu do 22 lat budowania Taj Mahal było niezłym wynikiem.

Teren obejmuje ponad 350 metrów kwadratowych ogrodów. W centrum budynku znajduje się samotny grobowiec Rabii-ul-Daurani, trzeciej żony cesarza i matki architekta. Może tu zabraknąć oszałamiającej wielkości oryginału, ale za to Bibi Ka Maqbara nie przyciąga milionów odwiedzających, nie ma tu też strażników, którzy grożą usunięciem filmu z kamer, jeśli odważysz się zrobić zdjęcie. Mini-Taj emanuje swoim skromniejszym urokiem, jednak nadal jest to urok pełen wdzięku i powabu.

Jak dojechać do Bibi Ka Maqbara?

Z Bombaju codziennie kursują dwa pociągi do Aurangabadu, więc jeśli nie mamy własnego środka transportu, najlepiej pojechać właśnie nimi.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Aurangabad, 4321001
Indie
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.