Belgenmonument (Belgijski Pomnik)

Kiedy armia niemiecka najechała Belgię między sierpniem a październikiem 1914 roku, około miliona belgijskich cywilów i żołnierzy uciekło przez granicę do Holandii, która była neutralna podczas I Wojny Światowej.

Chociaż znaczna większość uchodźców wróciła wkrótce do Belgii, ponad 100 000 z nich pozostało w Holandii na czas wojny, a nawet na stałe. Ci, którzy nie mieli pieniędzy, zostali przeniesieni do dużych obozów dla uchodźców, gdzie byli zakwaterowani, karmieni i edukowani przez państwo holenderskie.

Po zakończeniu wojny belgijscy żołnierze zbudowali ogromny ceglany pomnik jako dar wdzięczności dla Holendrów za schronienie uchodźców. Został ukończony w 1919 roku i wzniesiony na najwyższym wzgórzu w mieście Amersfoort, w którym podczas wojny przebywało ok. 21 000 belgijskich uchodźców.

Belgenmonument (Belgijski Pomnik) to największy pomnik I wojny światowej w Holandii. Główna konstrukcja ma prawie 18 metrów szerokości, jest też osobna ściana pamiątkowa z dziewięcioma skrzyniami na kwiaty, po jednej dla każdej prowincji belgijskiej. Umieszczony na szczycie wzgórza Amersfoortse Berg jest imponującym i potężnym monumentem. Jednak z biegiem lat wokół pomnika wyrósł las, który ukrywa go przed wzrokiem nieświadomych podróżnych. Dziś jest w dużej mierze zapomniany i nieznany nawet wielu miejscowym z Amersfoort.

Informacje dodatkowe

Belgenmonument (Belgijski Pomnik) w Amersfoort w Holandii znajduje się na szczycie wzgórza Amersfoortse Berg, do którego prowadzi wąska droga przez las. Wokół pomnika jest wiele ścieżek spacerowych, tak więc warto założyć wygodne buty.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

9 Belgenlaan
Amersfoort
Holandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.