Bazylika San Thome

Szczycąca się wysoką wieżą i ozdobnym wnętrzem ze wspaniałymi witrażami bazylika San Thome w Chennai (Indie) jest imponującą, jasną, białą budowlą z 1893 roku. Została zbudowana przez brytyjskie władze kolonialne w celu zastąpienia starszej budowli z XVI wieku, zbudowanej przez Portugalskich kolonistów na szczycie czegoś, co podobno jest grobowcem świętego Tomasza Apostoła.

Pomimo konsensusu historyków co do Bazyliki San Thome, wręcz przeciwnie, tradycja katolicka głosi, że św. Tomasz przybył do Kerali z Judei w 52 roku naszej ery i głosił tam słowa Chrystusa do 72 roku n.e. Według tej historii ostatnie lata życia spędził na terenie dzisiejszego Chennai, a ostatecznie zginął męczeńską śmiercią na pobliskiej górze św. Tomasza.

Podczas gdy współcześni uczeni w Kościele uznają, że nie ma faktycznych dowodów na te wydarzenia, ponieważ lata życia świętych w Indiach zostały opisane wiele wieków po fakcie, tradycyjna wersja jest nadal bardzo znacząca dla chrześcijan z Indii Południowych - np. Chrześcijan z Chennai. I rzeczywiście, święty Tomasz jest nadal uważany za patrona Indii.

Bazylika San Thome w Chennai (Indie) została zbudowana nad miejscem, gdzie podobno święty Tomasz został pochowany po męczeńskiej śmierci. Chociaż większość jego szczątków została następnie przetransportowana tak daleko jak Mezopotamia i Włochy, podobno w nowoczesnej kaplicy w piwnicy Bazyliki znajduje się niewielka kość z dłoni świętego, a także broń, która go zabiła. Jest to jeden z trzech kościołów na świecie, który został zbudowany na grobie apostoła. Pozostałe dwa kościoły to Bazylika Świętego Piotra w Watykanie i Katedra Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

2 Rosary Church Road
Chennai
Indie
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.