Współrzędne geograficzne:
6°48'28"N, 5°17'59"W

Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro

W kraju najlepiej znanym z wojny domowej i niepokojów politycznych, Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro wyłania się spokojnie z jałowego krajobrazu otaczającego kościół ze wszystkich stron. Pomimo imponującej postury, pozostaje spowita kontrowersjami i jest symbolem problemów, z jakimi boryka się Wybrzeże Kości Słoniowej.

Budowa bazyliki rozpoczęła się w 1985 roku, zaledwie po 25 latach uzyskania niepodległości w niezwykłej i bogatej historii Wybrzeża Kości Słoniowej. Ukochany przywódca Wybrzeża Kości Słoniowej Felix Houphouet-Boigny wybrał lokalizację na obrzeżach Jamusukro. Houphouet-Boigny dorastał w mieście i doprowadził kraj do stabilności od czasu uzyskania niepodległości w 1960 roku.

Po ukończeniu kompleksu w 1990 roku, Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro, wzorowana na Bazylice św. Piotra w Rzymie, kosztowała ponad 300 milionów dolarów i stała się największym na świecie kościołem. Kompleks ma ponad 30000 metrów kwadratowych, a kopuła wznosi się na ponad 150 metrów i może pomieścić 18000 wiernych.

Chociaż bazylika nadała Wybrzeżu Kości Słoniowej międzynarodowe uznanie, w tym błogosławieństwo papieża Jana Pawła II, jej budowa symbolizowała większy problem, który był plagą kraju w ciągu następnych 20 lat. W duchu monarchicznej Francji bazylika była w gruncie rzeczy oświadczeniem wielkości, bardziej pasującym do bogactwa Ludwika XIV, niż zamożnej, ale dopiero rozwijającej się gospodarki demokratycznej.

W przeciwieństwie do bazyliki św. Piotra, bazylika na Wybrzeżu Kości Słoniowej znajduje się na obrzeżach miasta i jest otoczona wyraźnym ubóstwem, rozsypującym się w jałowym i zakurzonym krajobrazie. W porównaniu do swojego otoczenia, ogromny kościół szybko traci swoje imponujące piękno. Niecałe dziesięć lat po budowie Wybrzeże Kości Słoniowej pogrążyło się w serii wojen domowych, z których ostatnia wybuchła w okresie od listopada 2010 roku do kwietnia 2011 roku, tuż po nieudanych wyborach.

Kiedy Houphouet-Boigny szybko zaczął budować trwały symbol politycznego spokoju w półmroku swego urzędowania, stało się jasne, że stabilność ta jest ulotna. Tak jak nowy niezależny rząd stał się symbolem nadziei w trudnym regionie Afryki Zachodniej w latach 70-tych i 80-tych XX wieku, Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro stanowi teraz niepewną nadzieję i stabilność na trudnym Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Ciekawostki

Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro (Wybrzeże Kości Słoniowej) to największy kościół na świecie.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Yamoussoukro
Yamoussoukro
Wybrzeże Kości Słoniowej
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.