Bazylika i Diecezja Rzymskokatolicka w Christchurch

W lutym 2011 roku, trzęsienie ziemi o sile około 6,3 stopnia zniszczyło ogromną część miasta Christchurch w Nowej Zelandii, zabijając 185 osób i burząc dziesiątki zabytkowych budynków. Wśród ruin znajduje się Katedra Najświętszego Sakramentu, znana również jako Bazylika w Christchurch, duchowe centrum diecezji rzymskokatolickiej w Nowej Zelandii.

Pomnik Matki Boskiej w bazylice Christchurch na północnej wieży stał się symbolem nadziei dla Nowej Zelandii w następstwie wstrząsów wtórnych z 2011 roku. Trzęsienie ziemi obróciło posąg o 180 stopni w ten sposób, że postać "wyjrzała" z rozbitego okna katedry, wprost na ruiny kościoła.

To nie było pierwsze trzęsienie ziemi w Christchurch, które wstrząsnęło bazyliką. Katedra została zamknięta dla zwiedzających we wrześniu 2010 roku, tuż po wstrząsach o sile 7.1, które również spowodowały ogromne zniszczenia miasta. Jednak to trzęsienie ziemi z lutego 2011 roku spowodowało zawalenie się dwóch dzwonnic i naruszyło kopułę kościoła. Bazylika była używana tylko przez około 100 lat.

Nawet będąc obecnie ruiną, wielka katedra wciąż stanowi wspaniały element architektoniczny. Jest to największy kościół w stylu klasycystycznym w Nowej Zelandii i jest uważany jest za arcydzieło architekta Francisa Petre'a, który zaprojektował większośc kościołów wschodniego wybrzeża Wyspy Południowej. Jest to połączenie klasycystycznej architektury z nowoczesnymi metodami buddowlanymi. Monolityczna betonowa konstrukcja jest osłonięta kamieniem z Oamaru, sprowadzonym z południowych wysp Nowej Zelandii.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

122 Barbadoes St
Christchurch
Nowa Zelandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.