Współrzędne geograficzne:
34°4'13"N, 134°33'17"E

Festiwal tańca Awa Odori

Każdego roku, w połowie sierpnia (12-15), około 80 000 uczestników i 1,3 miliona widzów zjeżdża do miasta Tokushima, aby zobaczyć festiwal tańca Awa Odori, którego historia sięga kilku stuleci. Przez trzy dni i noce ulice pełne są barwnie ubranych drużyn tanecznych śpiewających i tańczących, wykonujących różne wersje charakterystycznego tanecznego kroku związanego z legendarną pijacką przeszłością festiwalu.

Popularna historia o festiwalu Awa Odori mówi, że rozpoczął się on imprezą zorganizowaną przez miejscowego daimyo w 1586 roku, aby uczcić zakończenie budowy zamku Tokushima. Imprezowicze wypili za dużo sake i wkrótce wszyscy byli tak pijani, że potykali się i tarzali po ziemi. Obecni podczas imprezy muzycy zaczęli grać prostą, rytmiczną muzykę, aby towarzyszyła swoim rytmem biesiadnikom i tak już zostało aż do dzisiaj.

Autentyczność tej historii jest wątpliwa, ponieważ pojawiła się po raz pierwszy w pisemnych zapisach dopiero w 1908 roku. Jednak samo istnienie festiwalu jest dobrze udokumentowane już w połowie XVII wieku,łącznie z faktem zakazu uczestnictwa w festiwalu dla samurajów, zakazem noszenia broni i masek, a także tym, że festiwal nie może trwać dłużej niż 3 dni. Takie zasady jasno wskazują na to, że festiwal musiał być organizowany jeszcze wcześniej oraz to, że zapewne miał już w tamtych czasach jakąś bużliwą historię za sobą.

Bez względu jednak na to, czy opisana powyżej historia jest prawdziwa czy nie, obecnie jest ona odzwierciedlana zarówno w tańcu, muzyce jak i piosenkach na festiwalu Awa Odori w Japonii, Tokushima.

Awa Odori odbywa się od 12 do 15 sierpnia w ramach buddyjskiego obrzędu O-bon (Festiwal Umarłych), podczas którego Japończycy wracają do domu rodzinnego, aby uczcić swoich przodków. Corocznie w festiwalu bierze udział prawie 1000 zespołów tanecznych z Japonii oraz z całego świata. Jednak poza oficjalnymi występami zachęca się także widzów do tańca. W końcu, jak mówi najsłynniejsza piosenka śpiewana podczas Awa Odori: "Tancerze są głupcami / obserwatorzy są głupcami / obaj są głupcami / dlaczego więc nie tańczyć?".

Jak dojechać na festiwal tańca Awa Odori?

Z Tokyo podróż zajmie osiem godzin autobusem lub jedną godzinę samolotem na lotnisko Tokushima. Jadąc z osaki podróż potrwa 3,5 godziny autobusem do stacji Tokushima City. Drugim najbliższym lotniskiem jest lotnisko Takamatsu.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Tokushima-shi
Japonia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.