Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie (Arka Pańska)

W 1947 roku Polska leżała w ruinie, spustoszona zniszczeniami II Wojny Światowej. W procesie odbudowy kraju Związek Radziecki dostrzegł możliwość stworzenia tego, co nazywał wspaniałym proletariackim miastem przyszłości.

Zbudowane na wschód od Krakowa nowe polskie miasto Nowa Huta miało być komunistyczną odpowiedzią na dekadenckiego burżuazyjnego sąsiada. W starannie zaplanowanym układzie, w tym ulicach z tak zasadzonymi drzewami, aby pomóc w absorpcji wpływu ataku nuklearnego ze strony NATO (tzw. "fortecy w przebraniu") i wspomagać ewentualną wojnę partyzancką, oraz wielkiej huty, która nadała miastu nazwę Nowa Huta, miasto miało stworzyć raj robotniczy na ogromną skalę.

W pełni finansowane przez ZSRR, było to jedno z dwóch zaplanowanych od początku do końca miast socrealizmu, jakie kiedykolwiek zbudowano (drugim jest Magnitogorsk w Rosji) i jest uważane za jeden z najlepszych przykładów świadomej inżynierii społecznej na świecie.

Jedną z rzeczy, która nigdy nie była częścią planu, był kościół, ponieważ kościoły tak naprawdę nie pasowały do całej atmosfery ateistyczno-rewolucyjnej społeczeństwa przyszłości, do której dążyli komuniści. Prawdziwi mieszkańcy Nowej Huty mieli jednak inne pomysły i wkrótce po wprowadzeniu zaczęli lobbować za pozwoleniem na budowę kościoła. Zezwolenie zostało udzielone w 1956 roku, jednak nagle wycofano je cztery lat później, co doprowadziło dolicznych  protestów, które spotkały się z przemocą ze strony milicji. Lokalne nastroje pozostały jednak niezachwiane, a pozwolenie ostatecznie uzyskano ponownie w 1967 roku. Z jednym nietypowym zastrzeżeniem.

Podczas, gdy władze komunistyczne pozwoliły na budowę kościoła, nie udostępniły żadnego wyposażenia ani materiałów do budowy - co, w centralnie planowanej, państwowej gospodarce, stanowiło pewien problem. Tak więc kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie (Arka Pańska) został zbudowany ręcznie, a miejscowi mieszkańcy mieszali własny cement, robili własne cegły i zebrali około dwóch milionów kamieni, które składają się do dzisiaj na charakterystyczną fasadę kościoła.

Kościół został zaprojektowany tak, aby wyglądał jak Arka Noego spoczywająca na Górze Ararat po tym, jak powódź ostatecznie ustąpiła, a kamień węgielny pod Arkę Pańską położono w 1969 roku. Kościół poświęcono dopiero w 1977 roku przez Karola Wojtyłę, który rok później został papieżem Janem Pawłem II, nadając mu oficjalną nazwę Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski.

Jak na ironię, Nowa Huta stała się główną fortecą dla antykomunistycznego ruchu Solidarności podczas konfliktów politycznych w latach 80-tych XX wieku, a krakowska Arka Pańska odegrała swoją rolę, zapewniając schronienie przed przemocą milicji i odprawiając comiesięczne msze za ojczyznę w trakcie stanu wojennego od 1981 do 1983 roku.

Obecnie kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie (Arka Pańska) pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najważniejszych punktów orientacyjnych w Nowej Hucie, a jej unikalny design - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz - nadaje jej klimat science-fiction samotnego katolickiego statku kosmicznego dryfującego w niegościnnym układzie orwellowskim. W tabernakulum, napędzającym ten futurystyczny dom, znajduje się nawet księżycowa skała przyniesiona przez Apollina 11.

Inne godne uwagi wyposażenie to: kamień z grobu św. Piotra; niesamowicie wyglądający ukrzyżowany Jezus, który wygląda, jakby miał zaraz polecieć do nieba, tzw. Pieta, oraz posąg Matki Bożej, wykonany w całości z odłamków II wojny światowej usuniętych z polskich żołnierzy podczas bitwy o Monte Cassino.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

ul. Obrońców Krzyża 1
Nowa Huta
Kraków, 31-831
Polska
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.