Współrzędne geograficzne:
43°46'24"N, 11°14'54"E

Apteka Santa Maria Novella

Apteka Santa Maria Novella we Florencji to prawdopodobnie najstarsza nadal działająca apteka na świecie, a na pewno najstarsza we Włoszech. Została założona w 1221 roku, gdy mnisi dominikanie z sąsiedniej bazyliki Santa Maria Novella zaczęli uprawiać zioła, aby wytwarzać balsamy, maści i leki dla swojego ambulatorium. Najwyższa jakość ich produktów stała się szeroko znana, a w XVII wieku apteka otworzyła drzwi dla wszystkich ludzi.

Obecnie apteka nadal wykorzystuje tradycyjne metody przygotowywania i receptury oraz nadal tworzy produkty przy użyciu oryginalnych przepisów mnichów. Na szczególną uwagę zasługuje Aceto dei Sette Ladri, czyli "Ocet Siedmiu Złodziei". Te pachnące sole otrzymały swoje niezwykłe imię od zespołu siedmiu mężczyzn, którzy rabowali zwłoki podczas zarazy. Mówiono, że opłukiwali się silnym octem, aby uchronić się przed zarazą (złe zapachy ciał chorych uważano wtedy za przyczynę choroby).

Sama apteka mieści się w niezwykle oryginalnym budynku, którego pokoje zdobią sklepione sufity, ozdobne złocenia, freski, drewniane szafki orzechowe, szklane karafki pełne kolorowych mikstur, marmurowe posadzki, szklane okna, posągi z brązu i antyczne moździerze.

Jest też małe muzeum z nieco nieregularnymi godzinami otwarcia, w którym znajdują się antyczne terakotowe apteczne słoiki, jednak najlepsze antyki można zobaczyć na wystawach w samym sklepie.

Personel apteki Santa Maria Novella jest w stanie odpowiedzieć na pytania i przedstawić sugestie na podstawie twoich preferencji. Istnieją listy produktów w różnych językach, a duży, skomputeryzowany wyświetlacz pozwala klientom przeglądać oferty i czytać historię każdego produktu.Pracownicy chętnie podzielą się informacjami na temat każdego produktu, chętnie dadzą powąchać wodę kolońską (które pachnie jak wino!) itp. Mydła są łatwiejsze do oglądania i przepięknie pachną; szczególnie fioletowe mydło.

Ceny są bardzo wysokie, ale wysoka jest też jakość. Warto zobaczyć samo wnętrze, gdyż była to dawna papieska rezydencja, zdobna i urocza.

Wskazówki dojścia do apteki Santa Maria Novella

Apteka Santa Maria Novella z zewnątrz wygląda bardzo niepozornie. Warto zwracać uwagę na adresy i na mały znak, który na nią wskazuje, aby jej nie przeoczyć.

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Via della Scala 16
Florencja, 50123
Włochy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.